Švajcarski ministar spoljnih poslova, Ignazio Cassis, izjavio je u sredu da se nada da će Kina „pružiti ruku“ u mirovnim pregovorima o Ukrajini, nakon što je Švajcarska prošlog meseca pristala da bude domaćin globalnog mirovnog samita o Ukrajini.
Ukrajina je saopštila da je pozvala kineskog predsednika Xi Jinpinga da učestvuje u planiranom „mirovnom samitu“ svetskih lidera u Švajcarskoj kako bi se tražili načini za okončanje rata koji je počeo kada je Rusija poslala trupe u Ukrajinu 24. februara 2022. godine.
Na zahtev ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, neutralna Švajcarska je pristala da bude domaćin događaja, ali datum i mesto još uvek nisu određeni.
Kina održava bliske veze sa Rusijom, suzdržavajući se od kritikovanja njene invazije na Ukrajinu, ali je takođe izjavila da suverenitet i teritorijalni integritet svih nacija moraju biti poštovani i ponudila je pomoć u medijaciji sukoba.
Cassis je, kada je na konferenciji za novinare u Pekingu bio upitan da li je Kina odgovorila na poziv na samit, rekao: „To je konferencija veoma visokog nivoa, ne možemo očekivati trenutan odgovor.“
Kineski predsednik Xi i ruski predsednik Vladimir Putin proglasili su partnerstvo „bez ograničenja“ u Pekingu samo tri nedelje pre ruske invazije pre skoro dve godine. Od tada, Kina je dramatično povećala svoj uvoz ruske energije.
„Zainteresovan sam za pomoć Kine jer Kina ima odlične odnose sa Rusijom,“ rekao je Cassis. Do sada, Kina nije saopštila da li će prisustvovati mirovnom samitu ili ne.
„Nastavićemo na svoj način da promovišemo mirovne pregovore i da se zalažemo za političko rešenje krize,“ rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova odvojeno na redovnoj konferenciji za novinare u sredu.
Cassis je bio u Kini od utorka do srede za treći krug Strateškog dijaloga ministara spoljnih poslova Kine i Švajcarske.
Prošlog meseca, Kina i Švajcarska potpisale su zajedničku deklaraciju o produbljivanju partnerstva nakon što se švajcarski predsednik sastao s premijerom Li Qiangom u Ženevi.
Deklaracija podrazumeva finalizaciju zajedničke studije za razvoj postojećeg sporazuma o slobodnoj trgovini (FTA) između dve zemlje. Nakon sastanka Cassisa sa njegovim kineskim kolegom Wang Yi u sredu, kineski državni mediji izvestili su da su obe strane „izrazile zadovoljstvo“ završetkom zajedničke studije izvodljivosti za unapređenje FTA.
Cassis je novinarima rekao nakon sastanka da bi unapređeni FTA mogao biti pokrenut sledeće godine, kada dve zemlje obeležavaju 75. godišnjicu diplomatskih odnosa.