Paket finansiranja vredan skoro 400 miliona švajcarskih franaka (oko 455 miliona dolara) za narednih deset godina, namenjen podsticanju digitalizacije u sektoru zdravstva, sada će ići na Senat nakon što ga je odobrio Predstavnički dom.
Program Digisanté odobren je sa 127 glasova za i 64 protiv u četvrtak, a Predstavnički dom će pažljivo pratiti projekat.
Samo je Švajcarska narodna partija glasala protiv programa digitalizacije vrednog više miliona. Vođa parlamentarne grupe Tomas Aeši pozvao je na obuzdavanje troškova za zdravstvo zbog lošeg finansijskog stanja federacije, ali njegov predlog nije dobio podršku izvan desničarske partije.
Uprkos širokoj podršci, bilo je mnogo kritičnih glasova u Predstavničkom domu. „Izvrsni smo u pružanju direktnih medicinskih usluga, ali ne koristimo dovoljno digitalizaciju,“ rekla je Kris Viteze, portparolka vodećeg zdravstvenog odbora. Iako postoji opravdana skepsa prema velikim IT projektima, cilj digitalizacije ne bi trebalo izgubiti iz vida.
„Digitalizacija je još uvek u povojima,“ rekla je portparolka Socijaldemokratske partije Sara Vis, dodajući da su potrebni napori svih.
„Ne zaustavljajmo digitalizaciju pre nego što je počela,“ rekla je Manuela Vajhelt, izražavajući zabrinutost zbog dugog perioda implementacije projekta: „Već je kasno. Želim nam svima dobro zdravlje.“
Tomas Rehštajner opisao je Digisanté kao „lek za nadoknadu digitalizacije u sektoru zdravstva“. Međutim, dodao je da postoje rizici i sporedni efekti i da je potrebno postaviti efikasnu kontrolu.
Uprkos svim kritikama na račun prošlih neuspeha, treba napomenuti da program adresira prava pitanja, rekao je Andri Silberšmit u ime Radikalno-liberalnih. „Digitalizacija nije laka, ali je neophodna,“ rekao je, dodajući da do sada nije bilo dovoljno govora o procesima i automatizaciji.
Melani Metler rekla je da je Digisanté važna osnova za implementaciju digitalnih pacijentskih kartona. „Drago nam je što stvari sada brzo napreduju,“ rekla je, dodajući da bi čekanje samo povećalo troškove investicija u digitalizaciju.
Ministarka unutrašnjih poslova Elizabet Baume-Šnajder istakla je da ne nedostaje volje za napretkom, „ali sada su potrebne odlučne akcije“, i bez koordinacije između različitih aktera u zdravstvenom sistemu, neće uspeti.
Ambiciozni ciljevi
Ovaj veliki program ima za cilj poboljšanje kvaliteta tretmana, efikasnosti, transparentnosti zdravstvenog sistema kao i bezbednosti pacijenata tokom deset godina. Bolnice i ordinacije već dugo rade digitalno, ali sa različitim programima. Kao rezultat, mnogo podataka mora više puta da se unese – što može biti izvor grešaka.
Nada je da će se bolje koordinirati sistemi i procesi u sektoru. Vlada želi da koristi novac za digitalizaciju državnih zdravstvenih usluga kao što su registri, sistemi izveštavanja i informativne platforme, i osigura da mogu komunicirati sa drugim IT sistemima.
Međutim, ključno za Predstavnički dom je pažljivo praćenje programa, koji je postavio jasne smernice Ministarstvu unutrašnjih poslova u vezi sa ciljevima, kontrolom i uključivanjem zainteresovanih strana, i zatražio je godišnje izveštavanje Parlamentu.
Interna umesto spoljnih rešenja
Predlog finansijskog odbora Predstavničkog doma za kompenzaciju mesta kreiranih unutar ministarstva unutrašnjih poslova kao deo programa odbijen je na plenarnoj sednici. Većina sastavljena od Socijaldemokratske partije, Radikalno-liberalnih, Zelenih i Liberalno-zelenih prevladala je sa 105 glasova za, 84 protiv i dva uzdržana.
Tvrdnja je bila da ministarstvo zdravlja i ministarstvo socijalne zaštite već daju svoj doprinos projektu. Ceo program će koštati 623 miliona franaka, a Parlament će odlučivati o kreditu od 391,7 miliona franaka.
Pored toga, većinsko mišljenje je da je interni rad jeftiniji od spoljnih stručnjaka, koji bi morali biti angažovani za kompenzaciju unutar ministarstva unutrašnjih poslova. Postoji strah da bi to moglo dovesti do velikih kašnjenja.