U Nemačkoj se pojavio sve popularniji sistem isplate gotovine koji omogućava potrošačima da direktno na blagajni, prilikom plaćanja karticom, zatraže i određeni iznos gotovine. Ovaj inovativni pristup, koji je u protekloj godini zabeležio rast od 20% u obimu gotovinskih plaćanja, dosegnuvši impresivnih 12,31 milijardu evra, postepeno menja tradicionalno korišćenje bankomata.
Koncept i praktičnost
Sistem funkcioniše na način da kupci, prilikom plaćanja svoje kupovine, mogu zatražiti dodatni iznos gotovine koji im je potreban. Taj iznos se dodaje na fiskalni račun i skida direktno s bankovnog računa potrošača, pri čemu je maksimalni iznos koji se može podići obično ograničen na 200 evra.
Smanjenje bankomata kao impuls za rast
Jedan od razloga rasta popularnosti ovog sistema je smanjenje broja bankomata, što je potvrdio i Horst Ruter, autor relevantne studije. Uklanjanje potrebe za dodatnim odlascima do bankomata štedi vreme potrošačima i olakšava pristup gotovini.
Uključene trgovine i naknade
Među trgovačkim lancima koji omogućavaju ovu uslugu nalaze se veliki prehrambeni lanci poput Rewe i Edeka, kao i popularne drogerije DM i Rossmann. Čak i neke specijalizovane prodavnice građevinskog materijala i alata su se priključile ovom trendu. Prema istraživanju, trgovci vraćaju više od 13% zarađenog novca kupcima na ovaj način.
Međutim, ovakav način isplate nije bez dodatnih troškova. Trgovci plaćaju bankama naknade koje se kreću između 0,1% i 0,2% od iznosa po transakciji, što je u 2023. godini rezultiralo ukupnim troškovima od 17,23 miliona evra, što je porast od 25,7% u odnosu na prethodnu godinu.
Implikacije i budući razvoj
Ova promena u pristupu gotovini mogla bi imati značajne ekonomske i socijalne implikacije, kako za trgovce tako i za bankarski sektor. Povećanje efikasnosti u pristupu gotovini može dodatno promovisati bezgotovinske transakcije i smanjiti operativne troškove povezane s fizičkim bankomatima. Za detaljniju analizu, korisno bi bilo istražiti kako se potrošači prilagođavaju ovom modelu i koje dugoročne promene mogu proisteći iz ovog trenda.