Švajcarska i Austrija su se obavezale na zajedničku investiciju od 1 milijardu švajcarskih franaka (oko 1,1 milijardi dolara) u mere zaštite od poplava duž reke Rajne u narednih trideset godina, u skladu sa novim međunarodnim ugovorom koji su dve zemlje potpisale. Ova odluka dolazi kao odgovor na učestale poplave u donjoj dolini Rajne, koje predstavljaju ozbiljan rizik za lokalno stanovništvo i ekonomiju regiona.
Fokus na ključnom delu Rajne
Projekat obuhvata 26 kilometara granice između ušća reke Ill i Bodenskog jezera. Planirane mere uključuju povećanje kapaciteta protoka reke Rajne sa 3.100 kubnih metara u sekundi na 4.300 kubnih metara u sekundi, kao i obnovu nasipa koji su vremenom oštećeni. Cilj je da se pojača zaštita za oko 300.000 stanovnika doline, ali i da se obezbedi dugoročni ekonomski razvoj ovog regiona.
Ekonomski i socijalni značaj projekta
Osim što će ove mere značajno povećati bezbednost stanovništva, one su usmerene i na sprečavanje materijalne štete koja bi mogla dostići vrednost od oko 13 milijardi franaka. S obzirom na potencijalne troškove koje bi izazvale buduće poplave, ova investicija se pokazuje kao ekonomski isplativa.
Podela troškova i plan finansiranja
Troškovi projekta biće podeljeni između Berna i Beča, pri čemu će švajcarske vlasti izdvojiti 1 milijardu franaka tokom 27 godina. Od ukupne švajcarske sume, 80% će pokriti federalne vlasti, dok će kanton St. Gallen finansirati preostalih 20%. Švajcarski parlament još uvek treba da odobri kredit za finansiranje učešća Švajcarske u ovom projektu.
Istorija saradnje i međunarodni ugovori
Švajcarska i Austrija imaju dugu istoriju saradnje na polju prekogranične zaštite od poplava, sa tri potpisana ugovora, od kojih je poslednji potpisan 1954. godine. Ovaj novi ugovor predstavlja modernizaciju i proširenje postojećih sporazuma, usklađeno sa trenutnim ekološkim i tehničkim standardima.
Zaključak
Realizacija ovog ambicioznog projekta, koji je planiran da traje do 2052. godine, ključna je za zaštitu života, imovine i budućeg razvoja u donjoj dolini Rajne. Saradnja Švajcarske i Austrije na ovom projektu primer je kako međunarodna koordinacija može efikasno adresirati neke od najznačajnijih ekoloških izazova današnjice.