Evropske šumske biljke se pomeraju, a tome ne doprinose samo klimatske promene, kao što se mislilo. Istraživači su primetili da se vrste migriraju ka severnijim i hladnijim staništima, a da se to događa prilično ubrzano zbog prekomernog azota u atmosferi.
Visoki nivoi azota, naročito od zagađenja vazduha, omogućavaju vrstama kojima pogoduje taj gas da često zamene druge biljke. Ova pomeranja ka zapadu, koja u proseku imaju brzinu od 3,56 kilometara godišnje, događaju se 2,6 puta više nego migriranja ka severu, što menja sliku nekih od najupečatljivijih evropskih šuma.
Studija, koja je analizirala 266 šumskih biljnih vrsta tokom nekoliko decenija, pokazala je da se 40 odsto njih pomera ka zapadu, a samo 15 ka severu. Ovo je posebno značajno za evropske šume, jer njihova promena može značajno uticati na ekosisteme i biodiverzitet.
Promene u sastavu biljnih vrsta u evropskim šumama mogu imati dalekosežne posledice. Na primer, gubitak određenih vrsta može dovesti do smanjenja staništa za brojne životinjske vrste koje zavise od tih biljaka. Takođe, može doći do promena u lancu ishrane i međuzavisnosti između različitih vrsta, što može destabilizovati celo ekosistem.
Uprkos ovim izazovima, postoje i pozitivni aspekti. Neki istraživači sugerišu da bi promene u evropskim šumama mogle stvoriti priliku za obnavljanje biodiverziteta. Uvođenje novih biljnih vrsta može doneti otpornije ekosisteme, sposobne da se prilagode klimatskim promenama.
Među proučavanim ekosistemima su neke od najpoznatijih evropskih šuma, poput Bjalovješke u Poljskoj. Otkrića su veoma značajna za donosioce odluka i stručnjake koji se bave očuvanjem životne sredine, jer moraju da razmotre dugoročni uticaj zagađenja azotom dok razvijaju strategije zaštite biodiverziteta.
Osim zagađenja azotom, evropske šume se suočavaju i s drugim pretnjama, kao što su krčenje šuma, invazivne vrste i urbanizacija. Ove pretnje dodatno komplikuju situaciju i čine očuvanje ovih ekosistema još hitnijim zadatkom.
Zagađenje azotom ide ruku pod ruku sa klimatskim promenama i utiče na bioraznolikost širom Evrope, a posebno na evropske šume. To je pitanje na koje treba da se obrati velika pažnja, zaključuje Discover Wildlife. U svetlu ovih promena, potrebno je da se preduzmu konkretne akcije kako bi se očuvale evropske šume za buduće generacije.
[…] Biodiverzitet Švajcarske pretrpeo je poraz u nedelju kada su birači odbili plan za zaštitu ugroženih ekosistema zemlje. Ekolozi su više puta upozoravali na opadanje biodiverziteta, ali je vlada navela da bi predložene mere ozbiljno uticale na ekonomiju, poljoprivredu, građevinsku industriju i proizvodnju energije. Birači su takođe odbili plan reforme penzionog sistema koji je podržala vlada. […]