Albanija planira da transformiše zajednicu bektaša muslimana sa sedištem u Tirani u suverenu državu kako bi promovisala umerenost, toleranciju i miran suživot. Premijer Edi Rama je u nedelju izjavio da će, ako sve bude išlo po planu, takozvana Suverena Država Bektaši postati najmanja država na svetu, veličine četvrtine Vatikana. Ova parcela od 10 hektara imaće svoju administraciju, pasoše i granice.
Nova država će se odlikovati tolerancijom prema upotrebi alkohola i slobodom u oblačenju, bez nametanja pravila o načinu života, čime će odražavati tolerantne prakse zajednice bektaša. Rama je naglasio da je cilj nove države „promovisanje tolerantne verzije islama kojom se Albanci ponose“.
Ko su bektaši?
Bektaši su ogranak sufizma koji je nastao u turskoj regiji Anadoliji, a postao je poznat kao zvanični red elitnih vojnika, janjičara. Ova zajednica je zvanično zabranjivana dva puta – prvi put u 17. veku od strane otomanskog sultana Mahmuta II, a zatim 1925. godine, kada je Mustafa Kemal Ataturk zabranio sve verske grane koje nisu bile priznate od strane Direkcije za verska pitanja u Turskoj.
Bektaši se smatraju jednim od najliberalnijih grana sufizma, ne sprovodeći stroga pravila religije. Derviš Baba Mondi, trenutni duhovni vođa bektaša, postavljen je za vođu nove suverene države i izjavio je da će odluke biti donošene s „ljubavlju i ljubaznošću“. On veruje da bektaši zaslužuju svoju državu i naglašava da su jedini koji govore istinu o islamu, ne mešajući religiju s politikom.
Turski bektaši se protive ideji o državnosti
Ipak, najava o osnivanju verske države izazvala je kontroverze među bektašima u Turskoj. Mnogi smatraju da je ideja o verskoj državi nespojiva s načelima bektaša. Predstavnici alevitsko-bektaških organizacija u Turskoj su u izjavama istakli da se alevitizam i „verska država“ međusobno isključuju. Oni veruju da bektašizam ne može postojati kao politička struktura.
Bivši predsednik Federacije alevita-bektaša, Ali Bakiz, naglasio je da zajednica bektaša u Albaniji ne može stvoriti versku državu, jer aleviti-bektaši tokom vekova praktikuju svoje učenje koje se protivi strogoj religijskoj organizaciji. „Verska država nije ispravna. Svaka država ima moć, dok u veri alevita-bektaša postoji sloboda“, rekao je.
Trenutni predsednik Federacije alevita-bektaša u Turskoj, Husein Guzelgul, takođe je izrazio zabrinutost. On smatra da vera i verska država ne mogu koegzistirati i naglašava da bi država zasnovana na veri narušila temelje tolerancije, mira i ljubavi.
Muftija Jusufspahić: Verska država kao pokušaj panalbanizma
Predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije, muftija Muhamed Jusufspahić, istakao je da bektaši nisu muslimani i da ne poštuju standarde islama. On je naglasio da su njihova verovanja više povezana s kultom Alije nego sa tradicionalnim muslimanskim praktikama.
Muftija smatra da su ciljevi premijera Rame stvaranje „Vatikana za islam“ u Tirani i da je ovo sve deo šire ideje panalbanizma. „Oni su bili snažni u lobiranju za nezavisnost Kosova i kroz te tokove mogli su da ostvare snagu te lobističke grupe“, zaključio je muftija.
U svetu postoji između sedam i 20 miliona bektaša, uključujući oko 12,5 miliona u Turskoj, a njihova budućnost i identitet ostaju pod znakom pitanja usled ovih kontroverznih planova u Albaniji.