Istraživači su odavno primećivali zapanjujuće sličnosti između mravljih društava i ljudskih zajednica, naročito u strukturi i međusobnim odnosima. Sada su naučnici dublje osvetlili složenost mravljeg ponašanja i otkrili izuzetne primere međusobne pomoći kod ovih sitnih stvorenja.
Istraživači su zabeležili jedinstven fenomen kod floridskih mrava stolara, rasprostranjene smeđe vrste, koji je zaprepastio naučnu zajednicu. U revolucionarnoj studiji, dokumentovano je kako ovi mravi amputiraju nogu drugog mrava da bi mu spasili život.
Hirurška intervencija u životinjskom svetu
„Ovo je prvi slučaj u životinjskom svetu gde je zabeleženo da jedinke amputiraju deo tela drugog člana iste vrste kako bi mu sačuvale život“, izjavio je Erik Frenk, bihevioralni ekolog sa Univerziteta u Vircburgu, koji je vodeći autor studije. Studija naglašava do sada neviđeni nivo altruističkog ponašanja među mravima.
Ranije je primećeno da mravlja društva brinu o povređenim članovima i često žrtvuju svoje živote da bi odbranili koloniju. Međutim, ovo je prvi dokumentovani slučaj direktne fizičke intervencije među mravima koja je spasila život.
Mravlja društva – više od pukog rada
Mravlja društva, poput ljudskih zajednica, ispoljavaju složene oblike društvene organizacije. Od sakupljanja lišća i grančica za uzgajanje gljiva koje služe kao hrana, do uzgoja lisnih vaši koje „muze“ za hranljive tečnosti, mravi pokazuju širok dijapazon ponašanja koji podseća na ljudske običaje.
Naučnici su zabeležili i fenomen „mrava porobljivača“ – vrsta koje napadaju gnezda drugih mrava, otimaju njihove larve i odgajaju ih kao robove za izvršavanje zadataka u koloniji.
Hijerarhija i komunikacija u kolonijama
Svaka mravlja kolonija ima jasno definisanu hijerarhiju. Kraljice, mužjaci, radnici i vojnici – svi imaju svoje uloge. Većina mrava su ženke, dok su mužjaci malobrojniji i služe prvenstveno za parenje s kraljicom. Gubitak kraljice može ugroziti opstanak čitave kolonije, što objašnjava zašto mravi rizikuju živote kako bi je zaštitili.
Mravi se umnogome oslanjaju na svoje antene za komunikaciju. Ove dve tanke strukture iznad njihovih očiju ključne su za navigaciju i interakciju. Gubitak antena znači gubitak sposobnosti da komuniciraju, pronalaze hranu ili prepoznaju opasnosti.