Milan Nedeljković, šef proizvodnje u BMW-u, nedavno je izneo zanimljiv predlog za podsticanje prodaje električnih vozila u Nemačkoj, u članku objavljenom u novinama Münchner Merkur. Njegov predlog uključuje uvođenje posebnih povlastica za električna vozila u urbanim sredinama, kao što su besplatan parking i povlašćeni pristup gradskim centrima, što bi, prema njegovom mišljenju, moglo značajno povećati interesovanje za ovu vrstu vozila.
„Zamislite situaciju u kojoj vas u saobraćajnoj gužvi konstantno pretiču električni automobili – to bi mnoge vozače nateralo da ozbiljno razmisle o prelasku na električna vozila,“ izjavio je Nedeljković. On smatra da bi ovakve povlastice mogle biti efikasnija alternativa od planirane zabrane motora sa unutrašnjim sagorevanjem u Evropskoj uniji, jer bi podsticaji za kupovinu električnih vozila mogli postati neodrživi na duže staze.
BMW, kao jedna od vodećih svetskih automobilskih kompanija, već je uložio značajna sredstva u proizvodnju električnih vozila. Prošle godine, BMW je proizveo 936.000 automobila u Nemačkoj, dok je na globalnom nivou proizveo ukupno 2,66 miliona vozila, uključujući 729.000 automobila u Kini i 411.000 u Sjedinjenim Američkim Državama. Ove godine, BMW planira da poveća proizvodnju u Nemačkoj na više od milion vozila, što je znak značajnog rasta u domaćoj proizvodnji, uprkos izazovima koji su karakteristični za ovaj region.
Nedeljković je naglasio da je BMW u poslednjih pet godina uložio pet milijardi evra u svoje pogone u Nemačkoj, ali je takođe ukazao na sve veće izazove s kojima se kompanija suočava. „Konkurencija postaje sve žešća, posebno u našoj matičnoj zemlji,“ izjavio je, ukazujući na birokratiju, visoke troškove energije i visoke troškove rada kao ključne faktore koji otežavaju poslovanje.
Pored toga, Nedeljković je naglasio potrebu za unapređenjem infrastrukture, posebno kada je reč o drumskom i železničkom saobraćaju, kao i digitalnoj infrastrukturi, što su ključni faktori za održavanje konkurentnosti nemačke industrije. On je takođe izrazio zabrinutost zbog „egzodusa“ industrijskih kompanija iz Nemačke, posebno u sektoru srednje veličine i među dobavljačima, što smatra ozbiljnim problemom.
Stručnjaci u automobilskoj industriji se slažu da bi ovakve inicijative, poput povlastica za električna vozila, mogle značajno podstaći prelazak na održivije oblike transporta. Prema podacima Međunarodne agencije za energetiku (IEA), očekuje se da će globalna prodaja električnih vozila nastaviti da raste, sa procenjenim povećanjem od 35% u 2024. godini, što dodatno naglašava potrebu za inovativnim pristupima u promociji ove tehnologije.
Pored povlastica kao što su besplatan parking i povlašćeni pristup gradskim centrima, mnogi stručnjaci sugerišu i druge mere, kao što su dodatni podsticaji za punjenje vozila i uvođenje više stanica za punjenje u urbanim i ruralnim područjima. Ovakve mere ne samo da bi povećale atraktivnost električnih vozila, već bi i značajno doprinele smanjenju emisije štetnih gasova i unapređenju kvaliteta vazduha u urbanim sredinama.
Nedeljkovićevi predlozi ukazuju na potrebu za širim strateškim pristupom kada je reč o prelasku na električna vozila, koji bi uključivao ne samo proizvodnju i prodaju, već i infrastrukturu, zakonodavstvo i podsticaje, što bi zajedno moglo stvoriti povoljnije uslove za održiviji transport budućnosti.