mi su uvereni da se još jedna planeta, verovatno slična našoj, krije vrlo daleko od nas, na ivici Sunčevog sistema.
Nakon što su astronomi 2006. godine oduzeli Plutonu status planete i pretvorili ga u patuljastu planetu, naš Sunčev sistem službeno ima samo osam planeta. Astronomi su uvereni da gotovo sigurno postoji deveta, „prava“ planeta „tamo negde“, koju zovu „Planetom devet“ ili „Planeta X“.
Razlog zašto tako misle leži u činjenici da Sunčev sistem kakav poznajemo zapravo nema smisla bez nje, piše astronomski portal Inverse.com.
Kada su promatrali Kuiperov pojas, područje u kojem se nalaze uglavnom asteroidi i patuljaste planete, izvan orbite najudaljenije planete Neptuna, otkrili su da na kretanje objekata u njemu nešto utiče.
Na sve objekte u svemiru, zvezde, galaksije, planete, a na kraju i na nas, utiče jedna od osnovnih sila u prirodi, gravitacija. Kroz tu silu, koja se javlja u prisustvu mase, svi smo na neki način povezani jedni s drugima, jer kroz nju osećamo uticaj svih drugih objekata u okolini, čak i veoma udaljenih. Zbog uticaja gravitacije, stojimo čvrsto na Zemlji, planete kruže oko svojih matičnih zvezda, a galaksije oko njihovih centara.
Kada su astronomi koristili računalnu simulaciju gravitacionih sila potrebnih da se objekti u Kuiperovom pojasu pomiču kao što je primijećeno, otkrili su da bi za to bila potrebna planeta najmanje deset puta veća od Zemlje.
Znanstvenici Patrick Sohy Likavka s Univerziteta Kindai i Takashi Ito iz Nacionalne astronomskog opservatoriuma Japana tako su zaključili da je najbolje objašnjenje za kretanje objekata u Kuiperovom pojasu koje su primetili bila neviđena, još neotkrivena planeta veća od Zemlje koja kruži oko Sunca na udaljenosti od 250 do 500 puta većoj od udaljenosti Zemlje od Sunca. Objavili su svoj rad u časopisu „The Astrophysical Journal“.
Postoji jedno veliko “ali…“
Problem je u tome što je ta planeta, ako postoji, tako mala i udaljena od Sunca da su šanse da je zaista vidimo izuzetno male. Svetlost sa Sunca koja bi se reflektovala od nje bila bi tako slaba da bi je bilo teško videti čak i s najboljim teleskopima koje imamo. Osim toga, takođe je potrebno pronaći najprikladnije vreme za promatranje – vedru noć bez Meseca – i pravo mesto.
Možda se pitate kako je to moguće, ako možemo promatrati planete oko zvezda koje su hiljadama puta udaljenije od nas.
Kada promatraju te zvezde i planete, astronomi ne koriste iste teleskope kao kada istražuju područje blizu Zemlje ili našeg Sunčevog sistema.
Ali astronomi neće tek tako odustati. Već u idućoj deceniji biće izgrađeni novi, bolji teleskopi koji će omogućiti bolje proučavanje svemira, piše časopis Science Alert. Na taj će se način astronomi još više približiti dokazujući (ili osporavajući) postojanje „Planete X“.