U glavnom gradu Indije srušena je gotovo 600 godina stara džamija. Džamija je srušena pod izgovorom uklanjanja „ilegalnih“ građevina iz šumskog rezervata. Jasno je da je građevina mnogo starija od propisa i urbanističkih planova.
Nacionalistički aktivisti u Indiji nedavno su pokušali zameniti nekoliko važnih džamija hinduističkim hramovima. Džamija Akhonji u New Delhiju bila je dom za 22 polaznika područne medrese.
Član džematskog odbora, Mohammad Zaffar, rekao je da nije primio nikakvo prethodno obaveštenje o rušenju koje se dogodilo u utorak naveče. U krugu džamije bilo je mnogo mezarja, za koje je rekao da su oskvrnjeni, a u džamiji su ostali Kur’ani i drugi materijali.
A 600-year-old mosque in Mehrauli, Delhi, was arbitrarily demolished by the Delhi Development Authority on Tuesday morning.
Masjid Akhonji, which contained Madrasa Bahrul Uloom and the tombs of notable people, was entirely destroyed, according to the mosque's imam, Zakir… pic.twitter.com/bWsxKxta4x
— 5Pillars (@5Pillarsuk) February 1, 2024
„Mnoge naše poštovane ličnosti, uključujući i moje vlastite pretke, pokopane su tamo. Nema tragova njihovih grobova. Odnijeli su ostatke džamije i mezara i bacili ih na drugo mesto“, rekao je Zaffar za AFP.
Policija je u četvrtak blokirala saobraćajnice ispred ulaza i nikome nije dopuštala ulazak u mesto.
Prošle sedmice indijski premijer Narendra Modi svečano je otvorio hinduistički hram u gradu Ayodhya, izgrađen na mestu Babri džamije. Džamija je srušena 1992. na inicijativu članova Modijeve stranke, što je izazvalo nemire u kojima je poginulo 2.000 ljudi, uglavnom muslimana.
Hinduistički aktivisti takođe tvrde da polažu pravo na spornu Gyanavapi džamiju u gradu Varanasi, za koju kažu da je izgrađena na mestu hinduističkog hrama za vreme Muslimanskog mogulskog carstva.
U četvrtak su hinduistički vernici ušli u džamiju Gyanavapi na molitvu nakon što im je lokalni sud to dozvolio.
Pozivi na učvršćivanje hinduističke nadmoći u Indiji intenzivirani su otkako je Modi preuzeo dužnost 2014., a muslimanska manjina od oko 210 miliona ljudi sve je zabrinutija za svoju budućnost.