Evropska svemirska agencija (ESA) započela je pregovore s Ilonom Maskom i njegovom kompanijom „SpaceX“ o zajedničkoj saradnji u okviru globalne inicijative za smanjenje svemirskog otpada. Ova akcija je usmerena na rešavanje sve većeg problema otpada koji se gomila u orbiti Zemlje, izjavio je generalni direktor ESA-e Jozef Ašbaher.
Evropska svemirska agencija, koja okuplja 22 države članice, predvodi jedan od ključnih projekata za uklanjanje ostataka iz prošlih svemirskih misija, koji predstavljaju značajan rizik za aktivne satelite i druge letelice u niskoj orbiti Zemlje. Prema podacima iz ESA-e, broj aktivnih satelita u orbiti trenutno iznosi oko 10.300, dok se procenjuje da oko 6.300 njih pripadaju Starlink sazvežđu kompanije „SpaceX“.
Povelja „Zero Debris“ i budući planovi
Kao odgovor na rastući problem, ESA je pokrenula povelju pod nazivom „Zero Debris“ (Nulta količina otpada), koja ima za cilj sprečavanje stvaranja novog orbitalnog otpada do 2030. godine. Do sada je ovoj inicijativi pristupilo 110 zemalja i entiteta, a među potpisnicima je i Amazon, koji planira da lansira više od 3.000 satelita u narednim godinama.
Iako „SpaceX“ još uvek nije zvanično potpisao povelju, Ašbaher je istakao da su pregovori u toku. S obzirom na to da „SpaceX“ kontroliše najveći broj satelita u orbiti, njihovo učešće u ovoj inicijativi bilo bi od ogromnog značaja.
Rastući problem orbitalnog otpada
Prema podacima astronoma sa Harvarda, Džonatana Mekdauela, trenutno se u orbiti može pratiti oko 18.897 komada svemirskog otpada. Ovi komadi smeća, koji potiču iz starih misija i nefunkcionalnih satelita, predstavljaju ozbiljan rizik za nove misije i aktuelne satelite.
Kina, koja razvija sopstvena sazvežđa satelita, takođe je ušla u trku sa Starlinkom. Ove globalne aktivnosti dodatno komplikuju situaciju u orbiti, čime je saradnja između svih aktera u svemiru postala ključna za rešavanje problema otpada i očuvanje budućih misija.
Zaključak
Dok ESA i „SpaceX“ nastavljaju pregovore o potencijalnom pridruživanju „Zero Debris“ inicijativi, važno je napomenuti da je globalna saradnja ključna za rešavanje ovog izazova. Sa sve većim brojem satelita u orbiti, pitanje upravljanja svemirskim otpadom postaje kritična tema za budućnost svemirskih istraživanja.