Možda mislite da je Velika Britanija u januaru prilično hladna, ali nema ništa u poređenju sa najhladnijim mestima na Zemlji.
Ekstremne temperature na Južnom polu i Arktičkom krugu spadaju među najhladnije poznate na planeti.
Prosečne temperature obično variraju od minus 25 stepeni Celzijusa do 45 stepeni Celzijusa, zavisno o tome gde se na Zemlji nalazite.
Ali koje je najhladnije mesto od svih – i da li tamo neko živi u blizini?
Najhladnija ikada zabeležena temperatura zabeležena je na ledenom platou na istočnom delu Antarktika, gde je izmeren minimum od minus 98 stepeni Celzijusa.
Istraživači su analizirali satelitske podatke prikupljene sa tog područja, koji su pokazali da je temperatura dostigla minus 93 stepena Celzijusa.
Međutim, nova analiza je pokazala da je situacija još ekstremnija.
Jasni uslovi ostavili su vazduh izuzetno suvim. Budući da vlaga može zadržati toplotu u vazduhu, to dovodi do pada temperatura.
Ted Scambos sa Univerziteta Kolorado-Bulder, koji je predvodio studiju, rekao je da je to otprilike koliko može biti hladno.
„Postoji ograničenje koliko dugo se uslovi održavaju kako bi omogućili hlađenje na ove ultra-niske temperature i ograničenje koliko toplote zapravo možete dobiti kroz atmosferu“, rekao je.
„Vodena para mora gotovo da ne postoji kako bi oslobodila toplotu sa površine pri ovim temperaturama.“
Ovo malo selo na istočnom delu Sibira najhladnije je stalno naseljeno mesto na svetu.
Njegovo ime doslovno znači „voda koja se ne smrzava“, aludirajući na obližnji termalni izvor.
Prosečne zimske temperature u Ojmjakonu dostižu minus 50 stepeni Celzijusa, ali najhladniji dan u istoriji grada zabeležen je 1924. godine, kada su temperature pale na minus 71,2 stepena Celzijusa.
Stanovništvo grada značajno se smanjilo u poslednjim decenijama, sa 2.500 na manje od 900 u 2018. godini.
I iskreno, ko ih može kriviti?