Rimljani su poznati po svojim izuzetnim inženjerskim veštinama i inovacijama koje su oblikovale svet kakav danas poznajemo. Pre više od dve hiljade godina, razvili su tehnologije poput podnog grejanja, vodovodnih sistema, akvadukata, i puteva koji su se prostirali na hiljade kilometara. Međutim, iako su često smatrani za nenadmašne majstore, čak su i oni povremeno pravili greške u svojim građevinskim poduhvatima, što je nedavno otkriće arheologa iz Arheološkog muzeja Londona (MOLA) u Kembridžširu potvrdilo.
Na jednom polju u Kembridžširu, arheolozi su otkrili dva bunara izgrađena u prvom veku nove ere, koji pružaju fascinantan uvid u proces učenja kroz pokušaje i greške Rimljana. Prvi bunar, koji je bio obložen drvenim daskama, urušio se zbog loše obezbeđenih zidova, ostavljajući radnike sa neuspelim projektom i izgubljenim alatom, uključujući merdevine koje su bile zatrpane tokom urušavanja.
Neuspeh prvog bunara bio je očigledno velika smetnja za rimske graditelje, ali oni nisu dozvolili da ih to obeshrabri. Umesto toga, odlučili su da pokušaju ponovo, iskopavši novi bunar na udaljenosti od oko 20 metara od prvog. Ovog puta, naučili su iz svojih grešaka i pažljivo obložili bunar drvetom, što je rezultiralo uspešnim projektom koji je svedočio o njihovoj sposobnosti da se prilagode i prevaziđu izazove.
„Definitivno bi bilo značajne frustracije zbog gubitka posla,“ rekao je Sajmon Markus, menadžer projekta. „Ali, Rimljani su pokazali da čak i kada stvari krenu po zlu, postoji način da se problemi reše. Njihova odlučnost i spremnost da uče iz grešaka omogućili su im da izgrade civilizaciju koja je opstala vekovima.“
Ovo naselje, koje je evoluiralo od gvozdenog doba do rimskog perioda, bilo je centar industrijske aktivnosti između 43. i 150. godine nove ere. Rimljani su očigledno koristili bunare za pristup vodi, a tragovi ukrašenog drveta i drugi materijali ukazuju na to da su se bavili obradom metala, stolarstvom, i reciklažom starih komada nameštaja.
Iako su Rimljani reciklirali staro drvo za građevinske projekte, otkrivena popločana kamena površina na dnu bunara pokazuje njihovu posvećenost pružanju čiste vode kroz prirodnu filtraciju. Otkrivanje rimskog puta u blizini ove lokacije sugeriše da je radionica bila deo šire trgovačke mreže, što dodatno naglašava njihovu inženjersku i komercijalnu veštinu, uprkos povremenim neuspesima.
Ovo otkriće ne samo da osvetljava inženjerske izazove s kojima su se Rimljani suočavali već i njihovu sposobnost da prevaziđu te izazove kroz inovacije i upornost, što ih čini jednim od najuticajnijih naroda u istoriji.