Neki naučnici danas upozoravaju na mogućnost pojave novog „malog ledenog doba„, što na prvi pogled deluje paradoksalno, s obzirom na to da je naša planeta trenutno suočena sa globalnim zagrevanjem i klimatskim promenama. Iako temperature širom sveta rastu, postoji teorija da bi to zapravo moglo da dovede do ozbiljnog hlađenja u određenim delovima sveta.
Naime, ove godine smo svedočili neuobičajenim klimatskim pojavama – leto je bilo najtoplije ikada zabeleženo, a postoje i procene da će cela 2024. godina oboriti rekorde u temperaturama. Pored toga, prirodni fenomeni, poput kiša u Sahari i neuobičajenih poplava u pustinji, pokazuju koliko su klimatski uslovi postali nepredvidivi.
Meteorolog Ivan Ristić je nedavno izjavio da bi aktuelne promene mogle da podsećaju na uslove koji su doveli do malog ledenog doba, koje je trajalo od 15. do 19. veka. Tokom tog perioda, prosečne temperature su pale za oko 0,8 stepeni, a to je najviše pogodilo Evroaziju i Severnu Ameriku. Naučnici su otkrili da ovo hlađenje nije bilo globalno, već da je najviše zahvatilo severne delove planete.
Jedna od ključnih teorija koja objašnjava kako zagrevanje može dovesti do hlađenja jeste poremećaj morskih struja, posebno u Atlantskom okeanu. Te struje pomažu u prenošenju toplote prema severu planete, ali otapanje polarnih kapa, koje povećava prisustvo slatke vode u okeanima, može da uspori ili potpuno zaustavi te struje. Bez tog izvora toplote, Evropa bi zimi mogla biti izložena mnogo hladnijim temperaturama.
Uz to, naučnici podsećaju da je pojačana vulkanska aktivnost još jedan mogući faktor koji može izazvati novo hlađenje. Pepeo iz vulkanskih erupcija može blokirati sunčeve zrake, dodatno snižavajući temperature. Međutim, dr Milica Radaković naglašava da ne možemo sa sigurnošću predvideti kada bi moglo doći do takvih promena, ali istorijski podaci pokazuju da je sličan scenario moguć.
U svakom slučaju, naučnici upozoravaju da moramo biti oprezni sa predikcijama o klimatskim promenama, jer su one često složene i teško predvidive. Klimatski sistemi na Zemlji su vrlo osetljivi na interakcije između atmosfere, okeana i kopna, pa iako trenutno svedočimo rastu temperature, to ne isključuje mogućnost iznenadnog hlađenja u budućnosti.