U današnje vreme, kada su želja i mogućnosti za putovanjem izraženije nego ikad, mnogi teže za karijerom u inostranstvu. Zašto ostati u jednoj zemlji ceo život, kada danas možete raditi bilo gde u svetu?
Zahvaljujući internacionalizaciji tržišta rada, mnogi ljudi imaju mogućnost trajnog preseljenja u drugu zemlju. Sve što vam je potrebno jeste prenosni računar, dobar WiFi i, naravno, posao. Kada sve to imate, postavlja se pitanje odakle početi graditi međunarodnu karijeru i kako pronaći posao u inostranstvu? Ključ leži u životopisu i detaljima koje u njega treba uključiti.
Sastavite svoj životopis i motivaciono pismo na engleskom
Vaš životopis je detaljan popis vaše karijere, obrazovanja i postignuća – uključuje (gotovo) sva vaša radna iskustva i ne menja se u zavisnosti od različitih prijava za posao. Motivaciono pismo je mnogo kraći dokument – poželjno jedna stranica, ali nikad više od dve – s promenama koje treba prilagoditi za posao na koji se prijavljujete. Motivaciono pismo ima za cilj da pruži osobi za zapošljavanje – regruteru, uvid u to ko ste i šta možete doneti njihovom preduzeću.
Budite otvoreni u vezi s radnom dozvolom i jezicima
Dodajte svoj CV status u vezi s vizom i navedite vrstu radne dozvole koju posedujete. Ne skrivajte niti izostavljajte ove informacije; budući da će ih regruter u konačnici videti, bolje mu je uštedeti vreme i biti iskren u vezi s vašom situacijom. Isto važi i za vaše jezične sposobnosti.
Poštujte pravila vezana uz fotografije
Dodavanje visokokvalitetne profesionalne fotografije nije uvek dobra ideja za vašu prijavu. U Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu i Australiji, nikada ne trebate priložiti fotografiju. Međutim, u Nemačkoj i Francuskoj, trebate je dodati. Važno je provesti malo istraživanja o ovom pitanju – previše prijava završava u smeću jer ne poštuju pravila (vezana uz fotografije).
Razmislite o manje popularnim destinacijama
Ako želite sticati međunarodno iskustvo kako biste unapredili svoju karijeru, razmislite o manje popularnim destinacijama. Ako se odlučite za destinaciju s razvijenom ekonomijom poput Londona, Hong Konga ili Tokija, velike su šanse da ćete se suočiti s velikom konkurencijom.
Konsultujte svog poslodavca
Želite li otići u inostranstvo, ali istovremeno ste zadovoljni svojim trenutnim poslodavcem? Počnite razgovarati s njim o svojem projektu. U međunarodnim organizacijama često je moguće unutar organizacije prijaviti se za posao u inostranstvu. Informacije o tome možete dobiti od službe ljudskih resursa ili tima za razvoj talenata u vašoj organizaciji.
Obavite lična istraživanja
Iako imate pozitivan dojam o atmosferi u gradu jer ste tamo proveli godišnji odmor, život tamo na dugi rok je sasvim drugačiji. Prije nego što odaberete destinaciju, pobrinite se da sakupite mnogo informacija o njoj. Kakvo je tržište rada u vašem području? U kojoj meri se tržište menja? Koliko morate zaraditi da biste pokrili osnovne troškove?
Osigurajte da vaši bližnji podržavaju vašu odluku
Kandidati koji žele sticati međunarodno iskustvo često su mladi i još se nisu smestili, i to nije bez razloga. Međunarodna selidba je veliki korak, pogotovo ako imate partnera ili decu. Razmislite zajedno unapred o najboljem načinu održavanja kontakta i otvoreno komunicirajte o vašem dolasku. Na kraju, naravno, planirajte posete i osigurajte da vaš novi dom bude dovoljno velik da može primiti goste koji vas žele posetiti.