U slučaju nuklearnog rata, jedan od najvećih izazova za preživele bio bi pronalazak alternativnog izvora hrane zbog poremećaja u poljoprivredi i nastanka nuklearne zime. Međutim, naučnici su pronašli potencijalno rešenje – morske alge.
Nova studija međunarodnog naučnog tima fokusirana je na preživljavanje čovečanstva nakon nuklearne katastrofe, a u centru pažnje je upravo hrana. Istraživači su identifikovali morske alge kao ključnu stavku u očuvanju sistema ishrane u takvim ekstremnim uslovima.
Studija pokazuje da morske alge imaju sposobnost preživljavanja u uslovima nuklearne zime, kao i visoku nutritivnu vrednost. Takođe, morske alge se mogu koristiti kao gorivo i sirovina za biohemijsku industriju. Procenjuje se da bi farme morskih alge mogle zadovoljiti čak 45 posto globalne potrebe za hranom u periodu od devet do 14 meseci nakon katastrofe, sprečavajući 1,2 milijarde smrti od gladi.
Dr. Florijan Ulrih Jen ističe da će nakon nuklearne katastrofe biti potrebno mnogo hrane i da sistem ishrane kakav danas poznajemo neće postojati, pa su morske alge jedan od glavnih kandidata za brzu obnovu. Naučnici su istraživali morske alge iz porodice Gracilaria tikvahiae, koje se mogu uzgajati u tropskim krajevima, ističući da su bogate proteinima, mineralima, vitaminima, esencijalnim aminokiselinama i masnim kiselinama.
Međutim, morske alge sadrže visok nivo joda, što može izazvati zdravstvene probleme ako se konzumiraju u velikim količinama, naročito poremećaj rada štitne žlezde koja je neophodna za održavanje zdravog nivoa hormona.