Osim meduza i vlasulja, turisti u Grčkoj mogu naići i na morske ježeve i ribe Dragon fish (poznate i kao morski pauk, riba Dragana ili Drakena).
Morski ježevi
Morski ježevi su česti u toplim, čistim morima, naročito u plićacima obalnih zona, na senovitim mestima između peska i šljunka, kao i ispod stena. Slučajni ubodi ježa nisu retkost, a bodlje koje ostanu u koži mogu izazvati bol, crvenilo i otok. Uklanjanje bodlji je bolno, ali neophodno i mora se obaviti pažljivo. Preporučuje se korišćenje obuće za vodu na plažama gde ima ježeva.
Postupak pri ubodu morskog ježa
Ako se ubodete na ježa, bodlje ne treba vaditi sami ako niste prinuđeni, jer mogu pući i ostaviti male delove u koži. Bodlje obično same izađu za 2-3 dana, ali ih je bolje izvaditi što pre kako bi se izbegla upala. Dermatolog dr Vesna Lamer savetuje da potražite pomoć lekara, ali ako nije dostupan, možete ih izvaditi sami koristeći sterilnu pincetu, iglu, antibiotsku mast i alkohol. Isperite povređeno mesto slanom vodom ili sirćetom. Sirće može pomoći da se bodlje omekšaju i lakše izvade.

Saveti za ubod ribe Dragon fish
Riba Dragon fish je mala riba skrivena u pesku, sa bodljama koje sadrže otrov. Ubod izaziva jak bol, a mogući su i simptomi kao što su nesvestica, povraćanje, lupanje srca i povišena temperatura. Dermatolog Ivana Janković preporučuje sledeće:
- Bol: Prvi simptom je jak bol koji može trajati satima.
- Ostali simptomi: Moguća je nesvestica, povraćanje, lupanje srca i povišena temperatura.
U slučaju uboda, odmah potražite medicinsku pomoć. Održavajte ranu čistom i pratite uputstva za prvu pomoć kako biste ublažili simptome i sprečili infekcije.