Prema nedavnoj istrazi Vollbilda, komercijalni kampovi za decu i omladinu u Nemačkoj suočavaju se s ozbiljnim problemima, uključujući konzumaciju alkohola, seksualno zlostavljanje i manjak adekvatno obučenog osoblja. Ova alarmantna saznanja otvaraju pitanje koliko su ti kampovi zapravo sigurno mesto za mlade.
Maloletnici izloženi alkoholu i drogi
Petnaestogodišnja Maja ispričala je svoje neprijatno iskustvo iz letnjeg kampa u Španiji, gde je prvi put otišla sa renomiranom turističkom agencijom. „Bilo je raznih droga – kokain, tablete, pa čak i duvanski proizvodi,“ ispričala je. Ova vrsta ponude bila je šok za nju, a još veći šok za njene roditelje koji nisu očekivali ovakvo okruženje.
Maja nije usamljena – hiljade dece svake godine posećuje slične kampove, a nedostatak adekvatnog nadzora u nekima od njih dovodi do toga da mladi budu izloženi rizičnom ponašanju.
Seksualno uznemiravanje od strane staratelja
Još ozbiljniji su slučajevi seksualnog zlostavljanja. Dve mlade žene prijavile su da su kao deca bile žrtve zlostavljanja od strane svojih staratelja. Jedna od njih navodi da su i drugi staratelji znali za ove incidente, ali su ostali nemi posmatrači. Tek nakon godina ćutanja, jedna od žrtava se odlučila da ispriča roditeljima šta se dogodilo, što je rezultiralo osuđujućom presudom počiniocu.

Neadekvatna kontrola staratelja
Dok su javni kampovi podložni strogim pravilima i inspekcijama, situacija sa komercijalnim pružaocima usluga je znatno labavija. Neke kompanije, poput Jugendtours Jugendreisen, ne zahtevaju od svojih staratelja ni osnovne sertifikate iz prve pomoći, niti proširene potvrde o nekažnjavanju. Ovakva praksa može dovesti do situacija u kojima staratelji sa problematičnom prošlošću rade sa decom, bez potrebne provere.
Denis Peinze iz Saveznog foruma za decu i omladinu ističe da bi pružanje ovih potvrda trebalo biti obavezno za sve koji rade u ovim kampovima.
Skraćena obuka – nedovoljna priprema
Vollbildov novinar odlučio je da proveri proces zapošljavanja u kampovima i uspeo je da postane staratelj nakon kratkog, petosatnog onlajn kursa. Stručnjaci upozoravaju da ovakva brza obuka nije dovoljna, te da bi nadzornici trebalo da prolaze kroz intenzivniju i dužu pripremu kako bi deca bila sigurna.
Potreba za strožim pravilima
Iako neki pružaoci usluga, poput onih koji nude „Juleica“ sertifikat, nude sveobuhvatnu obuku, većina komercijalnih kampova i dalje funkcioniše bez strožih kontrola. Bez jasnih propisa i standarda, deca ostaju izložena riziku.
Ova istraživanja ukazuju na hitnu potrebu za promenom pravila i procedura, kako bi omladinski kampovi postali sigurno i bezbedno mesto za decu i mlade.