Problem sa nepostizanjem cilja je u tome što možete da provedete svoj život trčeći gore-dole po terenu, a da nikada ne postignete gol. – Bil Koplend
Mnogi ljudi provode svoje živote lutajući s jednog posla na drugi, ili žureći okolo pokušavajući da urade više, a zapravo postižu vrlo malo. Postavljanje SMART ciljeva znači da možete razjasniti svoje ideje, usredsrediti napore, produktivno koristiti svoje vreme i resurse i povećati svoje šanse da postignete ono što želite u životu.
SMART ciljevi prate određeni okvir za postizanje ciljeva. Ovu metodu možete koristiti za bilo koju vrstu cilja — lične, profesionalne, finansijske i još mnogo toga. Takođe možete koristiti okvir SMART ciljeva za kratkoročne i dugoročne ciljeve .
Šta su SMART ciljevi?
SMART ciljevi predstavljaju tehniku za postavljanje ciljeva koja se pokazala uspešnom u praksi u različitim okruženjima i situacijama. SMART je zapravo akronim od 5 pojmova na engleskom jeziku – specific, measurable, achivable, relevant, time-sensitive.
Prva poznata upotreba termina javlja se u izdanju časopisa Management Reviev iz novembra 1981. autora Džordža T. Dorana. Od tada je profesor Robert S. Rubin (Univerzitet Saint Louis) pisao o SMART-u u članku za The Societi for Industrial and Organizational Psichologi.
Ovaj način postavljanja ciljeva postoji već nekoliko desetina godina. Zapravo, u novembru 1981. godine u časopisu „Management Review“ objavljen je članak koji je napisao George T. Doran pod nazivom „There’s a S.M.A.R.T. way to write management’s goals and objectives“ u kom se raspravljalo o važnosti ciljeva i poteškoćama njihovog postavljanja.
Ova tehnika podrazumeva da ciljevi koje postavljamo budu detaljno definisani, a to znači da sadrže informacije o tome šta tačno želimo da ostavarimo, (do) kada, kako ćemo da pratimo, odnosno merimo napredak i da ti ciljevi budu realni i relevatni.
Da biste bili sigurni da su vaši ciljevi jasni i dostižni, svaki od njih treba da bude:
- Specifičan (jednostavan, razuman, značajan).
- Merljiv (cilj bi trebalo da vam omogući da pratite svoj napredak).
- Ostvarljiv (dogovoreno, dostižno).
- Relevantan (razumno, realno i resursno, zasnovano na rezultatima).
- Vremenski ograničeni (Mora postojati ciljni datum za završetak, na primer četiri meseca ili godinu dana).
Specifičan
Kada kreirate ciljeve za budućnost, oni treba da budu specifični i konkretni. Da tačno znate šta želite da se ostvari, zašto to želite i na koji način. Ovo ćete uraditi ako budete iskreni i realni prema sebi i kada u dogovoru sa unutrašnjim osećajem odredite ka čemu zaista težite. Nekada je i jedan specifičan cilj/plan/ideja mnogo bitnija od deset opštih koji lete u vazduhu, a nikad se niste fokusirali na njih. Specifične ciljeve morate učiniti prepoznatljivim i prioritetnim u moru svakodnevnih podciljeva koji iziskuju vašu pažnju, a ne doprinose ostvarenju krajnjeg cilja.
Takođe, pod specifičnošću ciljeva se podrazumeva da treba da budu jasno definisani i razumljivi. Ukoliko je neki cilj kompleksan, razložite ga na manje korake, ali se vodite istom logikom kada kreirate i zadatke manjeg obima. To razlaganje nam pomaže da idemo korak u korak sa našim planom i svaki problem, pitanje rešavamo postepeno. Ako pokušamo odjednom nešto da uradimo velike su šanse da to neće biti baš kako smo zamislili ili ćemo pokleknuti kod prvog većeg problema koji se pojavi.
Zato krenite od tog jednog, ali vrednog cilja. Nakon nekog vremena razvićete naviku i organizaciju da možete istovremeno da se nosite sa nekoliko specifičnih ciljeva.
Merljiv
Važno je da možete meriti svoj napredak. Na ovaj način možete se proveravati tokom procesa kako bi imali u vidu koliko ste blizu-daleko od postavljenog cilja. Tako stvarate strukturu učinkovitog plana za daljnji napredak procesa, odnosno sljedećih koraka.
Ostvarljiv
Vaš cilj takođe treba da bude realan i dostižan da biste bili uspešni. Drugim rečima, trebalo bi da proširi vaše sposobnosti, ali i dalje ostane moguće. Kada postavite ostvarivi cilj, možda ćete moći da identifikujete prilike ili resurse koje ste ranije zanemarili koji vas mogu približiti tome.
Ostvarljivi cilj će obično odgovoriti na pitanja kao što su:
Kako mogu da ostvarim ovaj cilj?
Koliko je cilj realan, zasnovan na drugim ograničenjima, kao što su finansijski faktori?
Realan
Ovaj korak se odnosi na osiguravanje da vam je vaš cilj važan i da je u skladu sa drugim relevantnim ciljevima. Svima nam je potrebna podrška i pomoć u postizanju naših ciljeva, ali je važno zadržati kontrolu nad njima. Dakle, uverite se da vaši planovi vode sve napred, ali da ste i dalje odgovorni za postizanje sopstvenog cilja.
Relevantan cilj može odgovoriti sa „da“ na ova pitanja:
Da li se ovo čini vrednim truda?
Da li je ovo pravo vreme?
Da li ovo odgovara našim drugim naporima/potrebama?
Da li sam ja prava osoba za postizanje ovog cilja?
Da li je primenljivo u trenutnom društveno-ekonomskom okruženju?
Vremenski ograničen
Određivanje cilja zahteva da on bude vremenski određen. To bi značilo da se tačno zna početak cilja i kraj odnosno realizacija cilja. Kada je cilj vremenski određen onda ste mnogo više motivisani i uložićete mnogo više napora jer postoji rok do kad ste rešili da postignete taj cilj. Glavno pitanje na koje dajete odgovor je:
Do kad želim da postignem svoj cilj?
Sada razumete poreklo šablona SMART cilja i zašto je ovaj okvir toliko koristan.Na kraju krajeva, merenje vaših ciljeva daje vam lak, jasan put do njihovog postizanja.Bez merljivog cilja, teško je proceniti napredak. I ako ne možete da kažete da li ste na pravom putu, nećete znati da li i kada treba da prilagodite svoje ciljeve.
[…] postavljanjem ciljeva. Jasna svrha i razumevanje potrebnih koraka drže um usidrenim. Razvijte SMART ciljeve: Specifične, Merljive, Dostupne, Relevantne i Vremenski ograničene. Ti ciljevi pružaju […]