Švajcarska vlada je najavila da će vojska dobiti dodatnih četiri milijarde švajcarskih franaka do 2030. godine, kako bi se unapredili kapaciteti odbrane zemlje. Ova odluka dolazi u trenutku kada geopolitičke tenzije rastu, a Švajcarska, poznata po svojoj vojnoj neutralnosti, smatra da mora da odgovori na globalne promene u sigurnosnom okruženju.
Prema najavama, sredstva će biti raspodeljena za modernizaciju opreme, digitalizaciju odbrambenih sistema i bolju zaštitu vazdušnog prostora. U centru pažnje je i unapređenje infrastrukture, kao i obuka i opremanje vojnika na modernim standardima. Vlada smatra da su ovi koraci neophodni kako bi Švajcarska bila spremna na nove pretnje, kao što su sajber napadi i dronovi, koje zahtevaju drugačiji pristup u poređenju sa tradicionalnim vojnim pretnjama.
Ipak, uvođenje ovog povećanja budžeta zahtevaće uštede u drugim delovima državne kase. Vlada je jasno stavila do znanja da neće povećavati poreze, već će sredstva za vojni budžet pronaći kroz preraspodelu postojećih sredstava u administraciji, sa akcentom na smanjenje troškova u socijalnim programima i infrastrukturi.
Ova odluka izazvala je različite reakcije unutar švajcarskog društva. Dok pojedini političari i eksperti za bezbednost pozdravljaju ovaj potez, ističući da je bezbednost prioritet u svetu koji se brzo menja, drugi su zabrinuti zbog mogućih posledica smanjenja sredstava za druge javne usluge. Posebno su skeptični protivnici velikih vojnih izdvajanja, koji smatraju da neutralna Švajcarska ne bi trebalo da troši tako velika sredstva na vojsku, već da se fokusira na diplomatiju i humanitarnu pomoć.
Jedan od glavnih argumenata za povećanje vojnog budžeta jeste i pritisak NATO-a i Evropske unije da države, pa i neutralne poput Švajcarske, pojačaju svoju vojnu spremnost u svetlu povećanih tenzija u Istočnoj Evropi i Bliskom Istoku. Iako Švajcarska nije članica NATO-a, ona tesno sarađuje sa Alijansom u okviru programa Partnerstvo za mir, što dodatno opravdava potrebu za jačanjem odbrambenih snaga.
S druge strane, kritičari smatraju da Švajcarska treba da ostane dosledna svojoj politici neutralnosti i ne uvlači se u globalne vojne konflikte. Postavlja se i pitanje kolika će biti stvarna potreba za ovim novim vojnim kapacitetima, s obzirom na to da Švajcarska nije bila direktno uključena u međunarodne sukobe već decenijama. Na kraju, švajcarski građani će imati priliku da se izjasne o ovom pitanju, jer se planira referendum o povećanju vojnog budžeta, što je uobičajena praksa u švajcarskom političkom sistemu. Pitanje bezbednosti i vojnog izdvajanja sigurno će izazvati burne debate u narednim mesecima