Kada je uragan Helena pogodio delove Amerike, proširile su se brojne glasine i dezinformacije. Lažne tvrdnje su sugerisale da će ljudima koji preuzmu federalnu pomoć biti oduzeta imovina, da će jednokratna pomoć od 750 dolara biti jedina suma koju će primiti za obnovu posle uragana, te da je direktorka Federalne agencije za vanredne situacije (FEMA) prebijena i hospitalizovana.
FEMA, američka vlada koja se bavi katastrofama, bori se protiv dezinformacija od trenutka kada je Helena pogodila Floridu pre gotovo dve nedelje, razarajući mnoga područja dok se kretala ka severu. Lažne informacije podstiču i bivši predsednik Donald Tramp i drugi, posebno pred predsedničke izbore, dok se FEMA priprema za drugu veliku katastrofu – uragan Milton.
Direktorka FEMA-e, Deana Krisvel, upozorila je da problem sa dezinformacijama nikada nije bio veći kao tokom uragana Helena, koji je teško pogodio Severnu Karolinu – jednu od ključnih država za ishod izbora u novembru. Upozorila je da glasine na internetu demoralizuju zaposlene u FEMA-i i volontere koji su napustili svoje porodice da bi pomogli pogođenima. Takođe, postoji opasnost da lokalno stanovništvo čuje glasine i postane previše uplašeno da zatraži pomoć na koju ima pravo.
Dru Rajzinger, lokalni zvaničnik iz Severne Karoline, istakao je da su prekinute komunikacije u pogođenim regionima, što olakšava spoljnim akterima da plasiraju svoje narative. „Dezinformacije lakše prolaze kada su telefonske veze i internet u prekidu toliko dana da ne možemo da ih demantujemo“, rekao je Rajzinger.
Republikanski kongresmen iz Severne Karoline, Čak Edvards, demantovao je „nečuvene glasine“ da FEMA zaustavlja kamione sa zalihama ili obustavlja spasilačke napore. FEMA je otvorila vebsajt na kojem demantuje teorije zavere.
Više od 80.000 domova i radnji u Severnoj Karolini i dalje nema struju, a mnoga mesta su izolovana zbog uništenih puteva. Jedan od izvora dezinformacija je republikanska članica Predstavničkog doma iz Džordžije, Mardžori Tejlor Grin, koja koristi svoje naloge za širenje laži o manipulaciji vremenskim uslovima.
Edvards je jasno odbacio te tvrdnje i apelovao na ljude da se oslanjaju na pouzdane izvore informacija. Ipak, neki građani, poput Pita Loftina iz Severne Karoline, izražavaju zabrinutost oko dostupnosti pomoći. „Sami sebi pomažemo“, kaže Loftin.
FEMA je saopštila da je pomoć za preživjele uragana Helena, u kojem je stradalo 236 osoba u šest država, dostigla 286 miliona dolara. Takođe su poslali pola miliona prekrivača, 210 akumulatora, više od 16 miliona obroka i druge zalihe u pogođena područja.
Iako ovo nije prvi put da se glasine šire brzo posle katastrofe, stručnjaci ističu da društvene mreže značajno pogoršavaju taj problem. Krisvel je podsetila na dezinformacije koje su se pojavile i posle velikog požara na Havajima prošle godine.
Mnoge lažne tvrdnje, uključujući onu da će FEMA isplaćivati samo 750 dolara, nisu tačne. To je samo jednokratna pomoć za hitne potrebe, a građani se mogu prijaviti i za druge oblike pomoći, uključujući novac za kiriju. Lažne tvrdnje su se takođe pojavile o tome da FEMA oduzima donacije za žrtve uragana i šalje ih Ukrajini, što nije tačno jer se radi o odvojenim izvorima finansiranja.