Omogućavanje poslovnog liderstva je izazov u najbolјim okolnostima, ali je posebno teško u vremenima krize tržišta i kupaca. Tada vam je najpotrebnije da vaš tim bude angažovan i pruža podršku, u vreme kada možda ne razumeju u potpunosti probleme i strahuju za njihovu sopstvenu budućnost i dobrobit. Svaki slučaj je nov gde vam prethodno iskustvo neće pomoći.
Na primer, pandemija Covid-19 zatekla je svaku kompaniju, veliku i malu, nespremnu, a najmanje trećina malih preduzeća nije preživela. Za većinu ostalih, to je bila kriza u kojoj su poslovni lideri kao nikada ranije bili izazvani da preispitaju njihov poslovni model, redefinišu njihove organizacije i ponovo se povežu sa klijentima. Ipak, svi znamo nekoliko lidera koji su napredovali.
Verujemo da su to oni koji su se najbolјe snašli u njihovoj vrednosnoj ponudi, dobili najbolјu podršku njihovog tima i sledili njihov moralni kompas, kao što je navedeno u novoj knjizi, True North: Emerging Leader Edition , koju su napisali Bill George i Zach Claiton . Oba autora su upravlјali njihovim sopstvenim kompanijama kroz višestruke krize i diplomirali su na Harvardskoj poslovnoj školi.
Evo njihovih preporuka, kao i naših dodatnih uvida, za razvoj vaših veština kao lidera, u očekivanju sledeće poslovne krize koja vam dolazi:
1.Suočite se sa stvarnošću, počevši od vašeg sopstvenog doprinosa.
Nažalost, uprkos našim najbolјim naporima, svi mi imamo slabosti i predrasude. Koliko je prošlo otkako ste se pogledali u ogledalo i procenili kako su vaši postupci možda doprineli krizi? Da li ste preuzeli punu odgovornost, ili ste bili skloni da okrivite druge ili spolјne faktore za prethodne krize?
Uvek preporučujemo da počnete tako što ćete prebrojati vaše pozitivne stvari. Napravite listu vaših prednosti, stvari u kojima ste dobri, vrednosti koje imate i dostignuća koja ste postigli. Ovo će vam, zauzvrat, pomoći da se fokusirate na to gde da se pobolјšate.
2.Uvek prvo kopajte duboko u potrazi za pravim osnovnim uzrokom.
Po našm iskustvu, mnogi ambiciozni lideri brzo napadaju simptome problema, umesto da odvoje vreme da pronađu osnovni uzrok. Otklanjanje simptoma može da bude brzo rešenje, ali dugoročno ne uspeva. Do osnovnog uzroka dolazite prikuplјanjem podataka i stalnim pitanjem „zašto“ pre nego što primenite rešenje.
Povratne informacije sa terena su da je obično potrebno pet „zašto“ da se dođe do pravog uzroka. Bez obzira koliko mislite da znate o nekoj situaciji, bićete iznenađeni dodatnim uvidima koje možete da dobijete postavlјanjem pitanja vašem timu i drugim članovima.
3.Angažujte timove na prvoj liniji da odluče o rešenju.
Neverovatno je šta možete da naučite od timova koji se suočavaju sa klijentima u predviđanju krize i traženju alternativa rešenja. Na kraju krajeva, oni moraju da uvedu i podrže bilo koje rešenje, a vi svi morate da prenesete tu istu poruku kupcu i tržištu. Uverite se da vam vaš tim veruje danas.
4.Budite proaktivni u reagovanju na sledeću krizu.
Ako budete proaktivni, a ne defanzivni, vaše vođstvo se potvrđuje, a ne dovodi u pitanje. Stvarna kriza potencijalno može da se svede na minimum, i svakako bi trebalo da je iskoristite kako bi vaše poslovanje i vaše rukovodstvo učinili efikasnijim i vidlјivijim u pružanju usluga vašim klijentima.
5.Tretirajte svaku krizu kao dugoročnu zastavu promene.
Po našm iskustvu, previše lidera počinje tako što svaku krizu tretira kao trenutnu grešku. Rezultat je minimalna vaša reakcija, i stvari se pogoršavaju. Preporučujemo vam da preterano reagujete čak i na malu krizu i tražite dugoročne implikacije koje bi mogle da vas dovedu do bolјeg odgovora i prisustva.
6.U centru pažnje, uvek sledite vaše prave vrednosti.
Svaka kriza je prilika da istaknete lične i kompanijske vrednosti koje prevazilaze finansijske prinose, i pokažete da ste pouzdani i osetlјivi na potrebe klijenata i višeg nivoa. Nemojte da se ustručavate da priznate greške i pokažite stvarnu volјu da ih ispravite i pobolјšate rezultat.
7.Usredsredite se na pobedu sada i stvaranje dugoročne prednosti.
Krize otkrivaju vašu hrabrost vašem timu i klijentima u preduzimanju hrabrih koraka potrebnih za pobedu. Hrabri lideri ne brinu da li izgledaju dobro – oni samo žele da podstaknu tim na pobedu. Veliki lideri čine da svaki slučaj bude dugoročna pobeda, a ne samo ublažavanje kratkoročne štete.
Ako sebe vidite kao poslovnog lidera u nastajanju, ohrabrujemo vas da se testirate u situacijama nižeg uloga kako biste se pripremili za veće izazove krize. Vežbajte strategije koje su ovde navedene da biste bili bolјe pripremlјeni ne samo da vodite vaš tim, već i da imate hrabrosti da napravite smele poteze koji će vam omogućiti da izađete kao pobednik kada za to dođe vreme.
Izvor: https://www.itnetwork.rs/