Iako je potrošnja na socijalne davanja u Švajcarskoj u 2022. godini opala za 2% u poređenju sa prethodnom godinom, i dalje je za 6.7% viša u odnosu na period pre pandemije Covid-19. Tokom 2020. godine, u jeku pandemije, zabeležen je rekordan nivo potrošnje.
Vlada je na socijalne davanja potrošila skoro 208 milijardi švajcarskih franaka ($240 milijardi) u 2022. godini, što je pad od 4.2 milijarde franaka (2%) u poređenju sa 2021, prema podacima Federalne statističke kancelarije (FSO) objavljenim u ponedeljak. Ova cifra predstavlja 23.2% BDP-a.
Pad je uglavnom rezultat dva faktora. S jedne strane, post-Covid ekonomski oporavak doveo je do smanjenja od 7.4 milijarde franaka na davanjima za nezaposlene. S druge strane, opšti porast cena smanjio je realnu vrednost socijalnih davanja isplaćenih domaćinstvima, navodi FSO u saopštenju za javnost.
Ovaj opšti trend takođe se primećuje u ostatku Evrope. Međutim, dok su davanja povezana sa zdravljem pala u većini evropskih zemalja, u Švajcarskoj su porasla za 3.2%, dostižući 2.1 milijardu franaka.
FSO objašnjava ovaj porast većom potrošnjom na obavezno zdravstveno osiguranje i većim brojem odsustava sa posla zbog bolesti. Usluge povezane sa skriningom i vakcinacijom, s druge strane, vratile su se na gotovo pretpandemijske nivoe.
Davanja za stanovanje i integraciju najugroženijih osoba, uključujući izbeglice iz Ukrajine i drugih mesta, naglo su porasla u mnogim istočnim i južnim evropskim zemljama. U Švajcarskoj, porast je skromniji, sa 4.3% za pomoć u stanovanju i 10.5% za borbu protiv socijalne isključenosti. Međutim, potrošnja u ovim oblastima predstavlja samo marginalan deo (3.5%) ukupnih socijalnih davanja, prema FSO.