Ugostiteljski sektor na Kosovu suočava se s izazovima nakon što je 1. januara stupila na snagu vizna liberalizacija, koja je omogućila kosovskim građanima lakše putovanje u zemlje Evropske unije. Prema izveštaju Nacionala, kafići i restorani beleže sve manji promet, a ekonomisti upozoravaju da će odlazak građana u inostranstvo najviše uticati na pad prihoda u ugostiteljstvu.
Burim Piraj, biznismen i vlasnik kompanije „Meka Halal Food“, ističe da smanjena potrošnja na Kosovu usled povećanog broja putovanja u EU direktno utiče na pad maloprodaje i ugostiteljskih usluga. Građani, trošeći više novca u inostranstvu, ograničavaju svoju potrošnju kod kuće, što dovodi do potrebe za štednjom.
Ekonomski profesor Baškim Mustafa objašnjava da je liberalizacija viza pružila dodatnu priliku građanima za putovanja, što je rezultiralo padom prometa u sektoru ugostiteljstva. Ovo direktno utiče na privrednu aktivnost, posebno u gastronomiji, jer građani svoj novac troše u inostranstvu.
Mustafa upozorava da će se ovaj trend nastaviti tokom cele godine, što će dodatno otežati ekonomsku situaciju na Kosovu. Visoka stopa inflacije, porast kamatnih stopa i nedostatak adekvatnih ekonomskih mera vlade doprineće smanjenju kupovne moći i povećanju ekonomskih izazova.
Podaci Međunarodnog aerodroma Priština „Adem Jašari“ ukazuju na značajno povećanje broja putnika koji putuju u inostranstvo nakon vizne liberalizacije, što dodatno potvrđuje trend veće potrošnje građana Kosova van zemlje.
Centralna banka Kosova beleži značajno povećanje trošenja novca kosovskih građana u inostranstvu, što dodatno ukazuje na promenu potrošačkih navika usled vizne liberalizacije.
Sve ovo ukazuje na to da, iako vizna liberalizacija pruža nove prilike za građane Kosova, ona takođe donosi ekonomske izazove, posebno za lokalne privrednike i ugostiteljski sektor koji se suočavaju sa padom prometa i prihoda.