Alpska skijališta suočavaju se sa smanjenjem broja snežnih dana za čak 40% do kraja veka, što bi moglo rezultirati potpunim nestankom prirodnog snežnog pokrivača u svakom osmom skijalištu širom sveta. Ovo alarmantno upozorenje dolazi iz studije objavljene u naučnom časopisu PLOS ONE, koju je predvodila Veronika Mitterwallner sa Univerziteta u Bajrojtu u Nemačkoj, uz saradnju Gregora Mathesa sa Univerziteta u Cirihu.
Istraživanje je obuhvatilo sedam glavnih planinskih regiona širom sveta, uključujući Alpe u Evropi, Ande, Apalačke planine, Australske Alpe, Japanske Alpe, Južne Alpe na Novom Zelandu i Stenovite planine, predviđajući značajno smanjenje broja dana sa prirodnim snežnim pokrivačem u svim velikim skijaškim regionima pod svakim scenarijem emisije koji je procenjen.
U scenariju jakog globalnog zagrevanja, očekuje se da više neće biti snega u 13% skijališta između 2071. i 2100. godine. U 20% skijališta, broj dana sa snežnim pokrivačem bio bi prepolovljen.
Posebno u evropskim Alpima, očekuje se da će prosečan broj dana sa snežnim pokrivačem godišnje pasti za 42%. Prema studiji, od 2071. godine bilo bi snega na 137 dana godišnje, što je 80 dana manje od trenutnog proseka.
Iako bi skijališta mogla da se okrenu proizvodnji veštačkog snega, ekonomska isplativost mnogih skijališta širom sveta bi bila negativno pogođena. Kao rezultat toga, očekuje se premeštanje ski turizma na veće nadmorske visine, što bi imalo ozbiljne posledice za alpsku floru i faunu.
Ovi nalazi su u skladu sa rezultatima prethodnih studija, uključujući jednu objavljenu u časopisu Nature Communications u avgustu, koja je zaključila da bi trećina švajcarskih skijališta bila izložena veoma visokom riziku od nedostatka snega ako bi klima zagrejala za 2°C.
Ove prognoze predstavljaju značajan izazov za budućnost ski turizma i potrebu za hitnim preduzimanjem mera u borbi protiv klimatskih promena. Dok skijališta traže načine da se prilagode novoj realnosti, jasno je da su promene u načinu na koji razmišljamo o zimskom odmoru i očuvanju naših planinskih ekosistema neophodne kako bismo zaštitili snegom pokrivene vrhove za buduće generacije.