U poslednja dva dana, Ukrajina je izvela seriju napada dronovima na ruske rafinerije nafte, uspešno smanjivši proizvodne kapacitete za impresivnih 12%. Ovi napadi izazvali su požare i zaustavili proizvodnju u ključnim objektima, dodajući tenzijama između dve zemlje.
Plamen nad rafinerijama
Prvi udar zabeležen je 3. marta, kada je zračni napad pokrenuo veliki požar u fabrici Rosneft JSC Ryazan, jednoj od najvećih rafinerija u Rusiji, lociranoj blizu Moskve. Ova rafinerija je ključni dobavljač benzinom za glavne ruske regije, sa godišnjom proizvodnjom od 17,1 milion tona naftnih derivata.
Dodatnu štetu prouzročio je napad na manju rafineriju Novoshakhtinsk u Rostovskoj oblasti, čiji je rad zaustavljen. Kada se tome doda incident u Lukoilovoj rafineriji Norsi 12. marta, jasno je zašto su ovi udari imali značajan uticaj na rusku industriju prerade nafte.
🔥 Russia: Practically all firefighting units from the entire region of Ryazan (population 1.09 million) were dispatched to try to put out the fire at the oil refinery. Multiple systems and distilleries for refining oil into gasoline have been destroyed by Ukrainian drone strikes pic.twitter.com/dIsc40mQhL
— Igor Sushko (@igorsushko) March 13, 2024
Noć presretanja
Rusko ministarstvo odbrane izvestilo je o presretanju 58 dronova tokom noći, što pokazuje opseg i intenzitet ukrajinskih napada. Dronovi su bili usmereni na više oblasti, uključujući Belgorodsku, Brjansku, Voronješku, Kursku, Rjazansku i Lenjingradsku, označavajući jedan od najvećih napada u poslednjih nekoliko meseci.
Široki udar na proizvodnju
Napadi su uticali na tri ključne rafinerije: u Ryazanu, Kstovu u Nižnjenovgorodskoj oblasti i Kiriši u Lenjingradskoj oblasti, čime je ugroženo 12% ruskih kapaciteta za preradu nafte. Ovo predstavlja značajan udarac za rusku naftnu industriju, koja se sada suočava sa izazovom obnavljanja punog operativnog kapaciteta.
Posledice i očekivanja
Ovi događaji ne samo da odražavaju trenutnu napetost između Ukrajine i Rusije, već i pokazuju strateški pristup Ukrajine u cilju smanjenja ruskih resursa. Dok se Rusija trudi da sanira štetu i povrati punu proizvodnju, svet pažljivo prati razvoj situacije, svestan da ovakvi napadi mogu imati šire posledice na globalno tržište nafte.
Kako će se situacija razvijati u narednom periodu ostaje da se vidi, ali je jasno da ovi napadi predstavljaju novu fazu u konfliktu, sa potencijalno dalekosežnim posledicama za obe zemlje i globalnu energetsku bezbednost.