Usvajajući kreativne strategije za prevazilaženje zabrane uvoza morske hrane iz Japana, japanski restorani u Kini se bore da održe svoje poslovanje. Zabrana, koja je stupila na snagu prošlog avgusta kao odgovor na ispuštanje prečišćene radioaktivne vode iz nuklearne elektrane Fukušima, izazvala je velike teškoće za japanske restorane, posebno u urbanim centrima poput Pekinga i Šangaja.
Izazovi i inovativna rešenja
Od uvođenja embarga, između 100 i 2.500 japanskih restorana je zatvoreno. Međutim, neki restorani su pronašli načine da zaobiđu ove izazove koristeći morske proizvode iz alternativnih izvora. Jedan od načina je nabavka morske hrane preko Hong Konga, gde je i dalje dozvoljen uvoz iz određenih regiona Japana, ili korišćenje sastojaka kineskog porekla.
Rizici i mogućnosti
Trgovci koriste lukavstvo tako što japansku morsku hranu prevoze čamcem iz Hong Konga u Šenžen i prodaju je po višim cenama, što nosi rizik od kazni. Takođe, postoji problem sa kvalitetom i vremenom isporuke koji ostaju nepouzdani. Uprkos ovim izazovima, restorani nastoje da održe autentičnost japanskih jela koristeći lokalne morske proizvode.
Prilagođavanje i obrazovanje lokalnih dobavljača
Takaši Ito, menadžer japanskog restorana „Merase“ u Šangaju, sarađuje sa lokalnim ribarima i posrednicima kako bi ih obučio o popularnim vrstama riba u japanskoj kuhinji i pravilnim metodama skladištenja. Razvio je sistem gde se svježe ulovljena riba fotografira i deli na društvenim mrežama, omogućavajući restoranima da naruče unapred.
Nada za budućnost
Iako je prodaja u „Meraseu“ pala na 70% nivoa pre zabrane, Ito je optimističan i planira da proširi svoj sistem na druge suši restorane u Kini. Njegov cilj je da očuva japanski ukus koristeći kinesku ribu i time pomogne japanskoj restoranskoj industriji u Kini da prevaziđe trenutne izazove.
Zaključak
Ova situacija pokazuje koliko su restorani spremni da se prilagode i inoviraju kako bi prevazišli regulatorne prepreke i očuvali svoje poslovanje. To istovremeno ukazuje na potrebu za boljom regulativom i međunarodnom saradnjom kako bi se osigurala bezbednost bez nepotrebnog narušavanja tržišta.