Godinama su egiptolozi raspravljali o tome kako su stari Egipćani izgradili masivne piramide. Sada tim inženjera i geologa predlaže novu teoriju koja postulira upotrebu hidrauličnog uređaja za podizanje kamenja koristeći uskladištenu vodu.
Teorija hidrauličkog lifta
Prema novoj teoriji, stari Egipćani su koristili sistem za pomeranje vode za podizanje teškog kamenja kroz unutrašnjost najstarije piramide, Stepaste piramide faraona Džosera, izgrađene u 27. veku pre nove ere. Ovaj sistem bi koristio lokalne vodene resurse da podigne kamenje unutar vertikalne osovine piramide pomoću plovka na vodeni pogon.
Detalji studija
Studija, objavljena u časopisu PLOS One, sugeriše da je voda iz drevnih potoka tekla sa zapada visoravni Sakkara u sistem dubokih rovova i tunela oko piramide. Voda bi takođe tekla u Gisr el-Mudir, veliku pravougaonu strukturu koja bi kontrolisala i čuvala poplavne vode, omogućavajući hidraulično podizanje kamenja.
Kritika i skepticizam
Neki egiptolozi, poput dr. Dejvid Džefris, nije ubeđen u ovu teoriju, smatrajući da su Egipćani koristili rampe i vučne uređaje. Takođe, sumnja se u dovoljnu količinu vode koja bi bila potrebna za ovaj sistem.
Paleoklimatološki podaci
Autori studije ističu da je pre hiljadama godina Sahara imala više padavina, što je moglo da podrži ovaj sistem. Međutim, stručnjaci raspravljaju o tome da li su padavine bile dovoljne da se trajno popune neophodne strukture.
Nova teorija dodaje zanimljivu perspektivu debati o drevnim građevinskim tehnikama, iako nije univerzalno prihvaćena među stručnjacima.