Da li znate da možete ostvariti značajan profit sa minimalnim ulaganjima uzgajajući lekovito bilje? Potražnja za ovim biljkama raste kako na domaćem tako i na međunarodnom tržištu, što ih čini veoma isplativom opcijom u poređenju sa drugim poljoprivrednim kulturama.
Prednosti gajenja lekovitog bilja
Lekovito bilje nije samo isplativo, već je i relativno lako za gajenje, što ga čini idealnim čak i za početnike. Ako posedujete zemljište i razmišljate kako da započnete profitabilan posao, uzgoj lekovitog bilja može biti pravi izbor za vas. Ulaganja su minimalna, a zemljište ne zahteva mnogo održavanja.
Potrebna ulaganja i očekivani profit
Za jedan hektar zasada pod nanom, kamilicom, nevenom ili drugim lekovitim biljem potrebno je od 1.200 do 2.500 evra. Ta sredstva uključuju kupovinu semena, sadnju biljaka i pripremu zemljišta. Ako želite da modernizujete prodaju i učinite proizvode atraktivnijim, možete investirati dodatnih stotinak evra u ukrasne ambalaže. Kada se sve sabere, prihod od ovog biznisa može iznositi od 2.500 do 6.500 evra po hektaru.
Specifični primeri gajenja biljaka
Belo slez
- Ulaganje po hektaru: oko 2.000 evra
- Cena po kilogramu: oko 5 evra
- Prinos po hektaru: manje od 1.500 kilograma
- Prihod po hektaru: 6.500 evra
- Profit po hektaru: najmanje 4.500 evra
Bosiljak
- Ulaganje po hektaru: oko 1.200 evra
- Cena po kilogramu: više od 1 evro
- Prinos po hektaru: oko 2.000 kilograma
- Prihod po hektaru: oko 2.500 evra
- Profit po hektaru: oko 1.300 evra
Dugoročna isplativost
Stručnjaci savetuju gajenje višegodišnjih biljaka jer zahtevaju manja ulaganja. Postoje značajne razlike u tržišnoj ceni između organski uzgajanog bilja i onog uzgajanog na konvencionalan način. Organski proizvodi obično postižu znatno više cene. Takođe, isplativost zavisi i od dostupnosti sezonske radne snage, postojeće opreme za kvalitetnu obradu nakon žetve i adekvatnog transporta.
Studija o isplativosti u Valjevu
Studija pod nazivom „Mogućnosti gajenja lekovitog i aromatičnog bilja na području grada Valjeva“, koju je sprovela Poljoprivredna stručna i savetodavna služba Valjevo u saradnji sa JP „Agrorazvoj – valjevske doline“, pokazala je da ovaj region ima odlične uslove za gajenje skoro svih vrsta lekovitog bilja koje postoji u Srbiji.
„S obzirom na to da su u ovim krajevima najzastupljenija mala gazdinstva, lekovito bilje moglo bi doneti dodatnu zaradu domaćinima jer ne zahteva dodatnu radnu snagu ni mehanizaciju. Ipak, potrebne su obuke jer za ovu vrstu uzgoja ne postoji tradicija i mnogo je nepoznanica,“ kazala je Svetlana Jerinić, stručni saradnik za ratarstvo u PSSS Valjevo.
Zaključak
Gajenje lekovitog bilja je isplativije od mnogih drugih poljoprivrednih kultura, a prihod može biti i do tri puta veći od onoga što se uloži. Ako ste spremni da investirate minimalna sredstva i posvetite se ovom poslu, možete očekivati značajan profit.
Za više saveta i informacija o uzgoju lekovitog bilja, pratite našu stranicu i budite u toku sa najnovijim trendovima i mogućnostima zarade u poljoprivredi.