Dok se svet bori sa globalnim izazovima u borbi protiv zaraznih bolesti, Kina je uvela revolucionarnu metodu za suzbijanje denga groznice, koja bi mogla promeniti način na koji se pristupa problemu komaraca prenosilaca. U južnom kineskom gradu Guangdžou, naučnici su se odlučili za neobičan, ali izuzetno efikasan pristup – korišćenje sterilnih komaraca.
Ova metoda, koja koristi komarce vrste Aedes albopictus zaražene bakterijom Wolbachia, cilja na smanjenje broja komaraca koji prenose denga groznicu. Za razliku od tradicionalnih metoda, koje se fokusiraju na uništavanje odraslih komaraca ili njihovih jaja, ova inovacija smanjuje broj komaraca kroz sterilizaciju mužjaka. Kad se ti komarci puste u prirodu, oni se pare sa divljim ženama, ali jaja koja nastanu ne izležu se, čime se drastično smanjuje populacija.
U suptropskom regionu gde je denga groznica veliki problem, ovo rešenje donosi mnogo nade. Guangdžou, grad sa dugim vrućim letima i visokom vlažnošću, predstavlja idealno okruženje za širenje bolesti koju prenose komarci. Od aprila do novembra, milioni sterilnih mužjaka komaraca puštaju se u selo Sjaši, kako bi se zaustavio širenje denga groznice.
Pilot projekat u selu Sjaši: Veliki uspeh
Selo Sjaši postalo je pionir u primeni ove metode. Pre nego što je započet pilot projekat 2018. godine, selo je bilo redovan cilj za prskanje pesticidima, što nije uvek davalo željene rezultate. U međuvremenu, tim predvođen istraživačem Ćianom Veijem iz Kine odlučio je da testira alternativni pristup – puštanje sterilnih komaraca.
„Puštali smo milion mužjaka komaraca svake nedelje. Korišćenje dronova za puštanje komaraca omogućilo nam je da efikasno kontrolišemo brojnost komaraca i pratimo rezultate,“ kaže Ćian. Rezultati su bili spektakularni – broj komaraca opao je za čak 98%, a u poslednjih sedam godina u selu nije zabeležen nijedan slučaj denga groznice.
Ova metoda ne samo da smanjuje broj komaraca, već je i ekološki prihvatljiva. Zajedno sa smanjenjem upotrebe pesticida, stanovnici Sjašija sada mogu da uživaju u sigurnijem, zdravijem okruženju, a istovremeno ne štete prirodi. Zanimljivo je i to što se sa svakim novim ciklusom, broj puštenih komaraca smanjuje, jer je efikasnost metode uveliko smanjila potrebu za velikim količinama sterilnih mužjaka.
Budućnost borbe protiv denga groznice
Sterilni komarci nisu samo interesantna biološka inovacija, već mogu značajno doprineti u globalnoj borbi protiv denga groznice, bolesti koja svake godine izaziva brojne smrtne slučajeve. Sa sve većim brojem zaraženih i novim epidemiološkim izazovima, ova metoda bi mogla postati ključni deo strategije prevencije.
„Verujemo da ćemo, u skladu sa prirodnim obrascima rasta komaraca, moći da prekinemo lanac prenosa bolesti i postignemo dugoročne rezultate“, dodaje Ćian.
Ovaj projekat u Sjašiju pruža nadu da će slične strategije biti primenjene i u drugim delovima sveta, gde je denga groznica i dalje ozbiljan problem. U kombinaciji sa drugim merama zaštite, poput edukacije i kontrole vektora, sterilni komarci mogli bi postati pravi alat u borbi za zdravije i sigurnije zajednice.
Ovaj jedinstveni pristup takođe podseća da inovacije i naučna istraživanja u oblasti zaštite zdravlja mogu pružiti rešenja koja su ne samo efikasna, već i ekološki prihvatljiva. Na kraju, borba protiv denga groznice mogla bi se promeniti u borbu za bolje sutra, sa sterilnim komarcima na čelu.