Naučnici kineskog Univerziteta Southwest Jiaotong, predstavili su projekat čiji je cilj poboljšanje efikasnosti stočarstva na velikih farmama, uz pomoć modernih digitalnih tehnologija.
Na nekim postojećim farmama već se koriste senzori za praćenje kretanja stoke, kako bi se sprečilo da životinje odlutaju predaleko, ali kineski naučnici su istražili ideju čitavog “pametnog ranca”, gde bi napredni senzori nadzirali okolinu i same životinje, a pokretao bi se kinetičkom energijom.
“Na rancu, praćenje informacija o okolini i zdravlju stoke može pomoći u sprečavanju bolesti i poboljšati efikasnosti uzgoja i upravljanja pašnjacima”, kaže koautor istraživanja Zutao Zhang.
“Ove informacije mogu uključivati koncentraciju kiseonika, temperaturu i vlažnost zraka, količinu kretanja, reproduktivne cikluse, bolesti i proizvodnju mleka.”
Na hipotetičkom pametnom rancu, krave bi nosile stvari slične pametnim satovima na preklop. Nosivi uređaj se kreće sinhronizovano sa telom životinje, dok se klatno iznutra ljulja i radi sa magnetima i kalemovima da pojača te pokrete i pretvori kinetičku energiju u električnu, koja se čuva u ugrađenoj litijumskoj bateriji.
„Postoji ogromna količina kinetičke energije koja se može prikupiti iz svakodnevnih kretanja stoke, kao što su hodanje, trčanje, pa čak i pokreti vrata“, rekao je koautor Iajia Pan, istraživač sa Univerziteta Jugozapad Jiaotong.
Tim je testirao potencijal sakupljanja energije u laboratorijskim testovima koji su simulirali kretanje stoke i dokazali da može proizvesti dovoljno energije za male senzore. Naučnici su takođe testirali uređaj na ljudima i otkrili da je potrebno samo lagano trčanje da bi se aktivirala funkcija merenja temperature.
Kinetička energija je prisutna svuda u okolini – lišće koje se njiše na vetru, kretanje ljudi i životinja, kretanje talasa, rotacija zemlje – „sve ove pojave sadrže mnogo kinetičke energije“, kaže Džang i ističe. da ne smemo dozvoliti da ova energija propadne.