Autentičnost, elegancija i dostojanstvo
Među šarenim zoot odelima, tetovažama i karakterističnim slengom, ovaj neobičan subkulturni pokret iz 1930-ih i danas živi i cveta. Pachucosi, potomci meksičkih doseljenika u Sjedinjenim Američkim Državama, su se suprotstavljali glavnom društvu koje ih je marginalizovalo.
Povratak u Vreme Bunta
Kada se vrata ormara u spavaćoj sobi otvore, otkrivaju se desetine svetlo šarenih zoot odela i cipela. Na obližnjem stolu stoje širokog oboda šešir sa perjem, lančani sat, tregeri i par manžetni sa cirkonima. Za Joséa de la Rosu, ova soba nije samo kolekcija, već veza sa njegovim najautentičnijim bićem.
Pachucosi: Izazivači Sistema
„Ja sam pravi pachuco. Moj otac je bio pachuco, a moj deda pre njega“, ponosno ističe dok gleda prema svom automobilu Dodge iz 1950-ih, parkiranom ispred njegove kuće u Meksiko Sitiju. „Ovo nije samo kostim, ovo je način života i kultura koja traje kroz generacije.“
Buntovnici u Zoot Odorama
Pachucosi su bili mladi meksičko-američki pobunjenici kasnih 1930-ih, čiji su karakteristični izgled i sleng predstavljali odgovor na marginalizaciju u Sjedinjenim Američkim Državama. Njihove visokopojasne pantalone, dugačke jakne, pompadour frizure, uočljive tetovaže i špansko-engleski sleng bili su simbolični bunt protiv glavne američke kulture. Odbijali su regrutaciju u američku vojsku tokom Drugog svetskog rata i često su bili prikazivani kao gangsteri i maloletni delikventi u medijima.
Inspiracija iz Harlemovog Kvarta
Inspirisani drugim diskriminisanim grupama, pachucosi su preuzeli zoot odelo iz Harlemovog kvarta u Njujorku, gde su crni muškarci stvorili dendi stil kao tih bunt protiv društva. Kao što je džez obeležio harlemske četrdesete, pachucosi su imali svoju muzičku pratnju uz ritmove danzóna, cha cha cha, mamboa i swinga.
Nastavak Tradicije
Iako mnogi pachucosi iz Sjedinjenih Američkih Država vratili su se u Meksiko, tradicija živi. Stotine starih dendi ljudi u Meksiko Sitiju, Tihuani i Los Anđelesu i dalje održavaju ovu kulturu kao simbol elegancije, dostojanstva i meksičkog ponosa.
Pachucosi u Akciji
Svake subote, posetioci Meksiko Sitija mogu videti moderne pachuco zajednice kako plešu u Parque de la Ciudadela. Takođe, utorkom se okupljaju u Salonu Los Anđeles, najstarijem plesnom salonu u Meksiku otvorenom 1937. godine, gde zidovi svedoče o decenijama muzike i plesa.
„Naša kultura će preživeti, nikada neće umreti“, kaže de la Rosa pre nego što pozove damu da pleše s njim. „Pachuco je elegancija, pachuco je dostojanstvo. Pachuco živi i ples se nastavlja.“