Banane su namirnica koja je svakodnevno na našim trpezama, a malo ko zna da ovo popularno „voće“ zapravo botanički spada u kategoriju bobičastog voća. Upravo je to zanimljivost koja zbunjuje mnoge, ali kad se malo dublje zaroni u botaničke definicije, sve postaje jasnije.
Iako većina nas bananu smatra voćem, iz botaničke perspektive, banane su bobice. Botanička definicija bobice odnosi se na voće koje dolazi iz jednog cveta s jednim jajnikom i koje sadrži mnogo semenki. Banane se savršeno uklapaju u ovu definiciju jer dolaze iz cveta koji ima jedan jajnik, prekrivene su korom i sadrže male semenke – one crne tačkice koje vidimo kada bananu prerežemo.
Banane pripadaju grupi zeljastih biljaka iz roda Musa, što ih čini srodnikom đumbiru, iako ih mnogi greškom svrstavaju u kategoriju stabala. Ova „zabluda“ proizlazi iz činjenice da biljka banane može narasti do značajnih visina, ali njezina „stabljika“ zapravo je sočna i meka, a ne drvenasta.
Interesantno je da se banane smatraju jednim od najstarijih plodova na svetu, s procenama da su nastale pre oko 10.000 godina. Prve banane verovatno su rasle na području koje obuhvata današnju Indoneziju, Maleziju i Filipine. U početku su bile mnogo manje od današnjih banana i bile su dugačke otprilike kao prst odrasle osobe, zbog čega su ih arapski trgovci nazvali po arapskoj reči za prst, „banan“.
Banane nisu samo ukusne, već su i izuzetno korisne za naše zdravlje. One su bogate kalijumom, koji je ključan za regulaciju krvnog pritiska i zdravlje srca. Takođe, sadrže vitamine C i B6, minerale, te doprinose boljoj probavi i borbi protiv oksidativnog stresa zahvaljujući sadržaju dopamina i katehina. Preporučuje se konzumacija dve banane dnevno zbog svih ovih koristi, a interesantna je činjenica da se godišnje u svetu pojede više od 100 milijardi banana, s tim da stanovnici Ugande konzumiraju najviše banana na svetu.
Dakle, kada sledeći put posegnete za bananom, zapamtite da zapravo uživate u bobičastom voću koje je prava riznica zdravlja.