Ovlaživač vazduha može biti od pomoći vašoj bebi kada je u pitanju ublažavanje simptoma alergija i astme, kao i sprečavanje širenja bakterija i virusa. Međutim, ključno je pravilno koristiti ovaj uređaj, jer nepravilna upotreba može dovesti do neželjenih posledica.
„Postavljanje ovlaživača u dečiju sobu je korisno kada beba ima respiratorne infekcije ili kada je vazduh u domu veoma suv, što je često slučaj zimi,“ objašnjava pedijatar Jennifer Foersterling za Parents.com. Ovlaživači pomažu bebama da lakše dišu i bolje spavaju. Takođe, pomažu u zaštiti od suve kože i sprečavanju pojave ekcema. Neke bebe uživaju u blagom šumu koji ovlaživač proizvodi, što može doprineti bržem smirenju i uspavljivanju.
Ako razmišljate o postavljanju ovlaživača u dečiju sobu, prvo pažljivo pročitajte uputstvo za upotrebu. Postoji nekoliko različitih vrsta ovlaživača, pa je važno znati kako pravilno koristiti onaj koji imate. Takođe, poželjno je konsultovati se sa pedijatrom. On vam može potvrditi da je to dobar izbor za vašu bebu ili preporučiti alternativne metode za ublažavanje specifičnih simptoma.
Generalno gledano, ovlaživači vazduha su siguran i efikasan način da vašem detetu omogućite bolji san i disanje. Ipak, važno je redovno i temeljno čistiti ovlaživač, jer se u njemu može pojaviti buđ. Postoje dva glavna tipa ovlaživača: sa hladnim i toplim raspršivanjem. Stručnjaci se uglavnom slažu da su modeli sa hladnim raspršivačem bolji izbor za malu decu.