Svrha davanja za izdržavanje dece — koja se u Švajcarskoj zove porodični dodatak — „treba delimično da nadoknadi troškove koji nastaju za roditelje u vezi sa izdržavanom decom“. Ovo uključuje i biološku i usvojenu decu.
Ko ima pravo na dečiji dodatak?
- Imate pravo na porodični dodatak ako ste zaposleni ili samozaposleni ili ako ne radite i vaš oporezivi prihod je nizak (cifra praga može varirati od kantona do kantona).
- Nemate pravo na porodični dodatak ako ste prijavljeni kao nezaposleni. Međutim, u ovom slučaju imate pravo na dodatak na naknadu za nezaposlene.
Napomena: Prekogranični i sezonski radnici takođe imaju pravo na porodični dodatak pod određenim uslovima.
Koliki je dečiji dodatak?
Najmanje 200 franaka mesečno se plaća za svako dete do 16 godina, kada prestaje obavezno školovanje u Švajcarskoj. Međutim, deca sa hroničnim bolestima ili smetnjama u razvoju imaju pravo na dodatke do 20. godine života.
Ovo je minimalni iznos propisan zakonom, ali neki kantoni plaćaju više. Na primer, Ženevski dodatak iznosi 300 franaka po detetu. Ako dete još uvek studira ili je na stručnom usavršavanju, ima pravo na 250 franaka mesečno dok ne napuni 25 godina.
Roditelji imaju pravo na samo jedan dodatak po detetu. Drugim rečima, ako i vi i vaš partner radite, naknada će biti isplaćena samo jednom roditelju. Najviše jedan porodični dodatak se može zahtevati po detetu. Zavisno od vaše situacije, određeni roditelj treba da traži beneficije. Ukoliko je samo jedan roditelj zaposlen, dečiji dodatak se isplaćuje tom roditelju.
U slučaju da su oba roditelja zaposlena (uključujući samozaposlene), dečiji dodatak će biti isplaćen roditelju koji zarađuje veću platu.
Postoji izuzetak: ukoliko roditelj sa nižom platom radi u istom kantonu gde dete živi, a roditelj sa višom platom radi u drugom kantonu, dečiji dodatak će se isplaćivati roditelju koji radi u kantonu detetovog prebivališta. Ukoliko primena ovog pravila rezultira nižim iznosom porodičnog dodatka, kancelarija socijalnog osiguranja bi trebalo da nadoknadi razliku.
U slučaju razdvojenih ili razvedenih roditelja, dečiji dodatak će biti isplaćen roditelju koji je primarni staratelj deteta. Ukoliko primarni staratelj nije zaposlen, zaposleni roditelj će primati beneficije i zakonski je dužan da prenese novac primarnom staratelju.
Od čega zavise dečiji dodaci u Švajcarskoj?
Porodični dodaci variraju između kantona. Za zaposlene i samozaposlena lica primjenjuju se porodični dodaci kantona njihovog zaposlenja. To znači da ćete dečije dodatke primati od kantona u kojem imate sedište vašeg poslodavca, a ne od kantona u kojem živite (ako radite i živite u različitim kantonima). Ako ne ostvarujete prihod, onda se primenjuju porodični dodaci kantona u kojem živite. Dečiji dodatak ćete primati od kantona u kojem živite.
Šta je sa stranim stanovnicima?
Ako živite i radite u Švajcarskoj — i stoga plaćate porez — onda imate pravo da primate dečije dodatke na isti način kao i građani Švajcarske.
Ovo važi i ako ste prekogranični radnik: možete tražiti švajcarske porodične dodatke, čak i ako vaša deca žive u zemlji EU ili EFTA.
Ali ako vaš partner radi u vašoj matičnoj zemlji (Francuskoj, Italiji, Nemačkoj ili Austriji), onda ćete tamo primati porodični dodatak. Međutim, biće vam isplaćena svaka razlika između tog iznosa i porodičnog dodatka koji se isplaćuje u Švajcarskoj.
Važno da znate
Porodični dodatak se ne isplaćuje automatski, morate se prijaviti za njega:
Ako ste zaposleni, trebalo bi da zamolite svog poslodavca da vam uredi da dobijete naknadu. Vaša prijava će biti poslata u fond za nadoknadu porodičnog dodatka poslodavca; ako je odobren, vaš poslodavac će vam isplaćivati naknadu svakog meseca sa vašom platom.
Ako ste samozaposleni, morate se prijaviti u svoj fond za kompenzaciju porodičnog dodatka. Ako ne radite, morate podneti zahtev za porodični dodatak kantonalnom uredu za kompenzaciju, kojim upravlja kantonalni ured za obeštećenje OASI.
Napomena: Ako ste zaboravili da se prijavite za porodični dodatak, ili niste znali za njega, možete se prijaviti retroaktivno do pet godina.