Nedavna analiza Evropske komisije daje zabrinjavajuće prognoze za budućnost Evrope: ekstremne temperature, podstaknute klimatskim promenama, mogle bi da odnesu stotine hiljada života u narednim decenijama. Naučnici koji su radili na ovom istraživanju upozoravaju da bi, ukoliko se sadašnji trend nastavi, broj žrtava mogao značajno porasti, dovodeći u pitanje sposobnost Evrope da se suoči sa ovim izazovom.
Prema njihovim procenama, trenutno oko 408 hiljada ljudi godišnje umire zbog ekstremnih temperatura, kako niskih tako i visokih. Ali to nije kraj crne statistike: predviđa se dodatnih 55.000 smrtnih slučajeva svake godine do 2100. godine, što će posebno pogoditi južnu Evropu i regione sa većim brojem starijih ljudi.
„Očekuje se da će ekstremna vrućina postati smrtonosniji izazov od hladnoće, posebno u mediteranskim zemljama kao što su Španija, Italija i Grčka“, rekla je Medlin Tomson, šef odeljenja za klimatske uticaje i prilagođavanje u UK Welcome Trust. „Evropa nije dovoljno pripremljena za sve veći broj izuzetno vrućih dana, a to će imati ozbiljne posledice po zdravlje stanovništva.
Istraživanje je zasnovano na scenariju povećanja globalne temperature od 3°C, što je dvostruko više od cilja koji je postavljen Pariskim sporazumom. Takav porast temperature mogao bi dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema i povećati rizik od smrtnosti, posebno među najugroženijim grupama stanovništva.
Dok se očekuje da će broj smrtnih slučajeva uzrokovanih prehladom donekle opasti u narednim decenijama, u zemljama kao što su Irska, Norveška i Švedska, gde raste broj starijih od 85 godina, taj broj bi mogao da poraste. Istovremeno, očekuje se da će smrtni slučajevi uzrokovani toplotom dramatično porasti širom kontinenta.
Poziv na akciju
Ovi alarmantni podaci zahtevaju hitnu akciju kako bi se smanjile emisije gasova staklene bašte i prilagodilo društvo predstojećim klimatskim izazovima. Ako se ne preduzmu odlučne mere, Evropa bi mogla da se suoči sa katastrofalnim posledicama po zdravlje miliona njenih stanovnika.
„Potrebna je hitna akcija da bi se zaštitili životi i osigurala održiva budućnost za sve“, zaključuje Tomson.
Dok vreme ističe, ostaje da se vidi da li će Evropa uspeti da preokrene opasan kurs i obezbedi bezbedno okruženje za svoje građane. Ulozi su ogromni, a posledice nečinjenja mogu biti tragične.