Želite da prestanete da pravite iste greške iznova i iznova? Koristite ova pravila da kontrolišete vaše misli i emocije.
Jedna od najvažnijih lekcija je sledeća: uprkos godinama istraživanja i proučavanja, lako je nastaviti da pravite iste greške, iznova i iznova. Odnosno, osim ako ne nađete način da prekinete naviku donošenja trajnih odluka na osnovu privremenih emocija.
A najbolјi način da se to uradi?
Pratite „pravila“.
Pravila emocionalne inteligencije, tj. ovo nisu stroga pravila; ona su više kao principi ili smernice. Možete da koristite ove principe na poslu i kod kuće kako biste sprečili da uđete u situacije u kojima ne želite da budete. A kada ste u složenim, nezgodnim situacijama, ova pravila mogu da vam pomognu da pronađete izlaz.
Uzmite, na primer, sledećih pet pravila. Koristite ih da vodite vaše ponašanje i otkrićete da ste u stanju da bolјe razumete i upravlјate vašim emocijama, pa čak i emocijama drugih.
Pravilo plavog delfina
U psihologiji, problem „belog medveda“ (takođe poznat kao teorija ironičnog procesa) kaže da kada pokušate da potisnete određene misli, često ćete zapravo povećati njihovu učestalost. Koncept je dobio ime po vekovnom eseju ruskog pisca Fjodora Dostojevskog, koji je sugerisao da ako pokušate da ne mislite na belog polarnog medveda, to je sve što će vam pasti na pamet.
Dakle, kako da pokorite vaše bele medvede? Treba vam plavi delfin.
Plavi delfin je zamena, nešto na šta možete odmah da prebacite fokus ako vam padne na pamet vaš beli medved.
Ako je vaš beli medved da kad god morate da održite prezentaciju ili da govorite javno, pomislite: „Nemoj da se nerviraš“, možete da ga zamenite plavim delfinom mentalno govoreći sebi: „Tako sam uzbuđen. da ide odlično“.
Sada iskorištavate potencijalnu negativnu – vašu nervoznu energiju – i pretvarate je u pozitivu.
Pravilo neprijatne tišine
Pravilo neprijatne tišine je jednostavno: kada se suočite sa izazovnim pitanjem, umesto da odgovorite, zastanete i duboko razmislite o tome kako želite da odgovorite.
Ali ovo nije kratka pauza. Možda ćete proći pet, 10 ili čak 15 sekundi (ili duže) pre nego što ponudite odgovor. Što će se, ako niste navikli da to radite, osećati veoma nezgodno – u početku.
Ovo pravilo je odlično sredstvo kritičkog mišlјenja. Ali to je i mnogo više od toga.
Kada ste suočeni sa izazovnim pitanjem ili ste pod pritiskom, lako je izgubiti kontrolu nad vašim emocijama i reći nešto što zapravo ne želite da kažete.
Ali kada steknete naviku da malo zastanete pre nego što odgovorite, preuzimate kontrolu nad situacijom. Dajete sebi vremena da razmislite o stvarima. Povećavate vaše samopouzdanje i sigurnije ćete reći šta mislite i misliti ono što kažete.
Jednostavno pravilo obima
U smislu upravlјanja projektima, „obim“ se koristi za opisivanje detalјa o tome šta je uklјučeno u posao, zajedno sa količinom vremena i truda koji su potrebni da se on završi. Kao što možete da zamislite, bilo da radite na složenom projektu ili čak na malom skupu zadataka, izuzetno je važno definisati obim.
Zašto?
Recimo da nastavite da preuzimate previše, misleći: „Oh, nekako ću to da uklopim“. Mislite da će se vreme magično pojaviti ili da će posao nekako sam da se obavi…
Neće.
Nasuprot tome, kada pravilno definišete obim, smanjujete stres i pomažete da život teče lakše.
Pravilo rezača dijamanata
Niko ne voli da prima kritičke povratne informacije. Ali to nam je svima potrebno – to je jedan od najbolјih načina za učenje i rast.
Volimo da uporedimp kritične povratne informacije sa sveže iskopanim dijamantom. Ta stena je možda ružna golim okom, ali posle sečenja i poliranja njena vrednost je jasna.
Kritika je kao onaj nebrušeni dijamant: ružna je – u početku. Ali u velikoj većini vremena, ta ružnoća će biti ukorenjena u istini. Čak i ako nije, i dalјe može da vam pomogne da se pobolјšate – jer će vam pomoći da bolјe razumete kako drugi vide vaš rad, omogućavajući vam da se prilagodite ako je potrebno.
Možete da imate više koristi od kritičnih povratnih informacija tako što ćete postati rezač dijamanata. Morate da uzmete sirovi, nebrušeni dijamant i pretvorite ga u nešto lepo – transformišući tu kritiku u iskustvo učenja.
Pravilo ponovnog centriranja
Usmeriti se znači dovesti do toga da se (vaše misli i emocije) ponovo usredsredite. Ovo uklјučuje odvajanje vremena da ponovo potvrdite vaše primarne cilјeve, vrednosti i klјučne principe – čak i da ih navedete u pisanoj formi – a zatim da ih koristite kao centar koji će vam pomoći da fokusirate vaše misli i emocije.
Ovo je neophodno jer smo okruženi tolikom bukom. Toliko glasova koji nam govore kako treba da razmišlјamo ili šta treba da radimo.
Ali ako odvojite vreme potrebno da ponovo potvrdite i zapišete ono što vam je važno, ne možete a da ne usporite i vratite vaše misli u vaš centar. A psihologija nas uči da nam kontrola misli omogućava da izvršimo određenu meru kontrole nad našim emocijama.
Ovo su samo neka od pravila koja smo naučili, ali nadamo se da ćete naći vrednost u svim njima. Ova pravila koristimo svakodnevno u našem ličnom i profesionalnom životu. Nadamo se da i vi možete da uradite isto.
Jer, zapamtite: emocionalna inteligencija je zaista putovanje, ono koje traje doživotno.