Taylor Swift nije imala nastup u Beču, ali su zato organizovani besplatni ulazi u muzeje i prijateljske narukvice koje je obezbedila politika.
Neprijatne narukvice ne treba menjati, već ih treba okačiti na drvo u Corneliusgasse. Pa dobro, ne isključivo. Ali većina „Swifties“ radije će lično pokloniti posebno uspešne „Friendship Bracelets“. Sa onim narukvicama gde je konac već počeo da se unakazi i gde nisu ostala slova „E“, to je mnogo lakše. Potražite slobodnu granu, bacite ih preko nje, gotovo. Nekome će sigurno biti drago.
Od prošle srede, kada je postalo javno da su tri koncerta Taylor Swift u Beču otkazana zbog bezbednosnih razloga – profil je izvestio o sprečenom terorističkom napadu i o napadaču – obožavaoci američke muzičarke su jednostavno pretvorili ulice u „The Eras Tour“. Posebno je bilo živahno na bečkom Stephansplatzu i u Corneliusgasse u šestom okrugu (jedna pesma Taylor Swift se zove „Cornelia Street“). Bilo je tu svetlećih detalja, kaubojskih čizama, haljina sa čipkom. Muzika Taylor Swift svirala je iz donetih Bluetooth zvučnika, a stanari su mahali iz prozora ili delili vodu. Par iz Velike Britanije, koji je došao posebno za turneju, plesao je uz „Love Story“, svoju pesmu za svadbeni ples. Malo dalje, mladić u belom sjajnom fraku objašnjava: „Biti ovde sada znači mnogo za fan zajednicu.“ Uz pesmu „The Smallest Man Who Ever Lived“ svi moraju učestvovati: „Da li te je poslao neko ko je hteo da me ubije? Da li si spavao sa pištoljem ispod našeg kreveta?“ „To savršeno odgovara situaciji“, kaže jedna mlada žena svojoj prijateljici.
Niko se nekako nije mogao oduprati ovom novom kolektivu „Swifties“, i kratko vreme je ceo Beč bio njihova pozornica i svako deo predstave.
Naravno, na tome se može zaraditi. Jedan sladoledžija je privremeno izmislio nove ukuse: „Cruel Sommer“ (jagoda-malina), „Wildest Dreams“ (koko) i „Love Story“ (nar) – uključujući jestivi sjaj. Sa kartama za koncerte moglo se dobiti besplatan hamburger i proseko ili jeftinije karte za bečke bazene. Besplatan ulaz u muzeje, besplatni grickalice u bioskopima, besplatni Swarovski kristali. „Swifties“ su tokom vikenda bili veoma traženi – čak je i jedan štand za kobasice na bečkoj Mariahilfer Straße privremeno puštao album „1989“ Taylor Swift – priznaćemo, malo neuobičajena muzička podloga uz pržene kobasice.
Politika takođe nije ostala dužna. „Swiftie Nights Vienna“, lokalna bečka grupa fanova, pozvana je direktno kod saveznog kancelara Nehammera (ÖVP). Ovaj poset je trenutno veoma kritičan na društvenim mrežama. Za neke fanove feministička poruka američke pevačice se načelno ne slaže sa konzervativnom politikom. Andreas Babler (SPÖ), Werner Kogler (Die Grünen) i savezni predsednik Alexander Van der Bellen podelili su prijateljske narukvice sa političkim porukama na Instagramu, dok se Beate Meinl-Reisinger (Neos) javila putem video poruke razočaranim „Swifties“. Kolektivni ton: Pokazuje se saosećanje. Sve to je veoma tužno.
Mnogi su u „Swifties“ videli priliku da konačno dokažu svoju sposobnost saosećanja. Bilo da je reč o politici ili ekonomiji, svi su se bavili ciljnom grupom ovih razočaranih mladih žena – bilo kao kupci ili potencijalne glasačice. Zašto ne bi koristili Swift za predizbornu kampanju ili za poboljšanje imidža? Kao nedužna, sigurno uspešna PR strategija? Priključiti se ovakvom masovnom fenomenu čini se pametnim sa stanovišta javnih odnosa. Veliki deo „Swifties“ se radovao kolektivnom utešnom daru i poklonima u muzejima i sladoledžijama. Međutim, da li će ove geste saosećanja imati uticaj na glasove ili potrošačko ponašanje, to je upitno.
Sa svojom upornom optimizmom i gomilom šljaštećih detalja, „Swifties“ su svakako povratili grad od terora. Koliko će sjaja na kraju zaista ostati, pokaće će vreme.
Subjektivno, čini se da se celo zemlji tokom jednog dana izjasnilo o otkazivanju koncerta. Samo osoba o kojoj se zapravo radi, povremeno ćuti.
U četvrtak, Taylor Swift nastavlja svoju turneju na Wembley stadionu u Londonu. Da li će do tada izjaviti nešto o planiranom napadu u Beču, ostaje da se vidi.