Od danas na Kosovu stupa na snagu nova uredba Centralne banke Kosova koja propisuje da se za sve gotovinske transakcije i u platnom sistemu na teritoriji Kosova može koristiti isključivo euro. Ova odluka izazvala je reakciju Evropske unije koja je izrazila zabrinutost zbog potencijalnih posledica koje bi ovakva regulativa mogla imati na život kosovskih Srba i drugih zajednica.
Evropska unija je u svom saopštenju navela da je cilj ove uredbe povećanje transparentnosti finansijskih tokova, osiguranje finansijske stabilnosti, kao i borba protiv pranja novca i falsifikovanja. Međutim, EU ističe da će ova uredba imati direktan uticaj na finansijsku podršku koju kosovski Srbi primaju iz Srbije, te izražava zabrinutost zbog nedostatka prethodnih konsultacija, posebno u pogledu uticaja na škole i bolnice.
Evropska unija insistira da se ovo pitanje uključi u dijalog između Prištine i Beograda i poziva na pronalazak adekvatnog rešenja kroz pregovore. Ističe se i važnost obezbeđivanja dužeg prelaznog perioda za implementaciju uredbe, kako bi se izbegle komplikacije u životima građana.
Uredba Centralne banke Kosova navodi da valute koje nisu euro mogu se koristiti za međunarodna plaćanja, ali razmena tih valuta može se izvršiti samo preko licenciranih institucija. Na konferenciji za medije, zamjenik premijera Kosova Besnik Bislimi naglasio je da uredba ima za cilj zaštitu potrošača i platnog sistema u zemlji, te da se ne bavi specifično srpskim dinarom.
Ministar finansija Hekuran Murati je izjavio da građani srpske zajednice na Kosovu imaju pristup preko 40.000 bankovnih računa za primanje uplata u međunarodnim transferima, te da je primjerenije da se za plaćanja unutar zemlje koriste euri, s obzirom na to da je euro službena valuta u Republici Kosovo.