Evropska unija napravila je značajan korak prema korišćenju zamrznutog ruskog bogatstva za obnovu ratom razorene Ukrajine. Nakon što su sredstva ruske centralne banke, vredna oko 300 milijardi evra, zamrznuta na početku sukoba u Ukrajini, EU i G7 tražili su načine kako da ova sredstva upotrebe u korist Ukrajine. Sjedinjene Države su čak predložile konfiskaciju, ali je EU našla drugi, manje pravno rizičan put.
Većina ovih sredstava, dve trećine, nalazi se unutar EU, pri čemu ih većinom drži belgijska klirinška kuća Euroclear. U skladu sa novim zakonom koji je usvojen, centralnim depozitarima hartija od vrednosti naređeno je da profit od ruske imovine drže odvojeno, zabranjujući im korišćenje neto dobiti. Time se želi osigurati da se profit direktno koristi za pomoć Ukrajini, a ne za bilo koje druge svrhe.
Očekuje se da bi iz ovog fonda moglo da se izdvoji oko 15 milijardi evra za Ukrajinu u naredne četiri godine, čime se dodatno pojačava finansijska podrška EU Ukrajini, koja iznosi 50 milijardi evra.
Ova odluka dolazi uprkos pretnjama Moskve o pravnim sporovima, ukazujući na odlučnost EU da pronađe način da finansijski podrži Ukrajinu koristeći resurse koji su direktna posledica agresije na nju. Ovakav potez ne samo da obezbeđuje značajnu podršku Ukrajini u trenutku kada joj je najpotrebnija, već i postavlja presedan za korišćenje zamrznute imovine u međunarodnim krizama.