Evropski parlament razmatra ublažavanje propisa za upotrebu genetskog inženjeringa u poljoprivredi, uz uslov da svi proizvodi napravljeni pomoću genetskog inženjeringa budu jasno označeni u supermarketima. Ova odluka otvorila bi put za češću upotrebu genetskog inženjeringa u stvaranju novih poljoprivrednih sorti, sa ciljem povećanja prinosa bez upotrebe pesticida i bez unošenja stranih gena.
Nemački europarlamentarac iz Hrišćansko-demokratske unije (CDU), Peter Liese, uverava da novi metod genetskog inženjeringa neće nositi rizike i da će od nje korist imati i nemački poljoprivrednici. Prema njegovim rečima, ovaj postupak već se koristi u drugim zemljama.
Međutim, Zelene stranke u Evropskom parlamentu imaju drugačiji stav, smatrajući da ova odluka ide u korist poljoprivrednog lobija i velikih kompanija kao što je Monsanto, podružnica nemačkog farmaceutskog giganta Bayera.
Predložene su dve kategorije proizvoda novog genetskog inženjeringa: prva kategorija uključuje sorte sa do 20 genetskih promena koje bi se tretirale kao konvencionalne biljke, dok druga kategorija obuhvata sorte sa više od 20 genetskih promena.
Ipak, prema predlogu Evropske komisije, proizvodi iz prve kategorije ne bi bili označeni kao proizvodi genetskog inženjeringa, što bi potrošačima otežalo prepoznavanje takvih sorti. Zbog toga europarlamentarci insistiraju na obaveznom označavanju svih proizvoda proizašlih iz genetskog inženjeringa, kako bi potrošači imali jasnu sliku o poreklu i načinu proizvodnje hrane koju kupuju.