Evropska unija je otvorila put za uvođenje dodatnih carina na električne automobile iz Kine, uprkos protivljenju Nemačke. Na glasanju u Briselu, održanom 4. oktobra, nije postignuta potrebna većina od 27 članica da se zaustavi ovaj plan, pa bi carine mogle da budu uvedene u visini do 35,3 odsto već početkom novembra.
Osnova za ove kaznene tarife su optužbe Evropske komisije da kineska vlada značajno subvencioniše svoje proizvođače automobila, čime im daje nepravednu prednost u odnosu na evropske proizvođače. Nemačke kompanije kao što su BMW i Volkswagen trenutno podnose carinsku stopu od 10% plus doplatu od 20,7%.
Pritisak na Nemačku
Nemačka vlada je glasala protiv ovih tarifa zbog pritiska domaće automobilske industrije. Kancelar Olaf Šolc je dao jasne instrukcije za glasanje, ali unutar same nemačke vlade nije bilo jedinstvenog stava. Dok su ministarstva finansija i saobraćaja pod rukovodstvom FDP-a podržala “ne” u Briselu, ministarstva ekonomije i spoljnih poslova, predvođena Zelenima, pozvala su na uzdržanost kako bi se omogućili diplomatski pregovori s Kinom.
Prilika za razgovor sa Pekingom
Osim Nemačke, protiv uvođenja carina glasale su i Mađarska, Malta, Slovenija i Slovačka, ali je veliki broj članica bio uzdržan. Ova situacija znači da nije postignuta ni većina koja bi se izričito izjasnila za carine, pa tako 27 zemalja EU ne može da da zajedničku izjavu. Komisija sada može samostalno da sprovodi svoje planove i mora da utvrdi konačne carinske stope do 30. oktobra, ostavljajući otvorenu mogućnost za pregovore s Pekingom.
Zabrinutost zbog trgovinskog sukoba
Kancelar Šolc, koji se protivi uvođenju carina, rekao je da EU ne sme da sebi nanosi štetu i naglasio potrebu za intervencijom u slučajevima kada kineski uvoz zaista šteti evropskoj industriji. Konfederacija nemačke industrije (BDI) takođe se zalaže za nastavak pregovora s Kinom, ističući da odluka o carinama ne sme da označi kraj razgovora.
Ministar finansija Kristijan Lindner upozorio je na mogućnost eskalacije trgovinskog sukoba i naglasio da rešenje treba tražiti kroz pregovore. Udruženje automobilske industrije (VDA) izrazilo je zabrinutost zbog negativnih posledica carina, smatrajući da bi to moglo biti “još jedan korak dalje od globalne saradnje”.
U slučaju da Brisel sprovede planirana povećanja carina, kineska vlada je već zapretila mogućim carinama na mlečne proizvode i svinjetinu iz EU. Ipak, ako se postigne dogovor kroz pregovore, uvođenje carina može biti zaustavljeno.