U centralnoj i istočnoj Evropi situacija postaje sve alarmantnija usled obilnih padavina koje su izazvale poplave u Austriji, Češkoj i Poljskoj. Dok reke nastavljaju da rastu, očekuju se dodatne količine kiše koje bi mogle dodatno pogoršati stanje. U međuvremenu, u Nemačkoj, klimatski aktivisti podnose tužbu pred Ustavnim sudom, zahtevajući strože mere za borbu protiv klimatskih promena.
Poplave u Austriji i problemi u Beču
Austrija je jedna od najteže pogođenih zemalja, posebno pokrajina Donja Austrija, koja je proglašena područjem katastrofe. Meteorolozi predviđaju dodatnih 60 litara kiše po kvadratnom metru u narednim danima, što preti daljim poplavama. Beč, glavni grad Austrije, takođe se suočava sa ozbiljnim problemima, gde je javni prevoz značajno poremećen. Više linija metroa funkcioniše samo delimično, dok su železničke linije prema jugu i zapadu zemlje obustavljene.
Na Dunavu u Beču, oko 100 putnika i 40 članova posade švajcarskog rečnog broda za krstarenje zarobljeno je na brodu, jer je pristanište poplavljeno. Kako navode izvori, putnici će ostati na brodu najmanje do utorka.
Teška situacija u Češkoj i Poljskoj
Češka takođe beleži ozbiljne posledice poplava. U istočnom delu zemlje, reka Morava izazvala je poplave u gradovima poput Litovela, dok se broj nestalih osoba popeo na sedam. Prvi smrtni slučaj povezan s poplavama zabeležen je u reci Krasovki. Premijer Petr Fiala opisao je situaciju kao „potop veka“, naglasivši da se ovakve poplave dešavaju jednom u sto godina.
U susednoj Poljskoj, premijer Donald Tusk sazvao je krizni sastanak zbog razornih poplava na jugozapadu zemlje. Grad Nisa bio je posebno pogođen, gde su pacijenti lokalne bolnice evakuisani čamcima nakon što je voda prodrla u hitno odeljenje.
Nemačka na oprezu zbog poplava i klimatske tužbe
U Nemačkoj, situacija je za sada stabilna, ali se očekuje porast nivoa reka poput Elbe, Nise i Odre zbog padavina i vode koja pristiže iz susednih zemalja. U gradovima poput Drezdena, vodostaj reke Elbe mogao bi preći šest metara, što bi izazvalo opasnost od plavljenja naseljenih područja.
Istovremeno, u Nemačkoj je podneta tužba Ustavnom sudu od strane desetina hiljada građana i udruženja za zaštitu životne sredine. Aktivisti zahtevaju da savezna vlada preduzme strože mere za borbu protiv klimatskih promena. Među tužiocima je i Arvid Jasper, preduzetnik koji postavlja solarne panele, a koji se već godinama zalaže za očuvanje životne sredine.
Klimatska pretnja i budućnost
Jasper, kao i mnogi drugi aktivisti, upozorava na potencijalne društvene slomove ukoliko se ne preduzmu pravovremene mere. Strahuje od sve učestalijih klimatskih katastrofa koje bi mogle dovesti do sukoba, migracija i ratova. Organizacije poput Greenpeacea i Germanwatcha stoje iza ove tužbe, u nadi da će primorati vlasti da ozbiljnije pristupe problemu klimatskih promena.
Ekstremne vremenske prilike koje trenutno pogađaju Evropu ponovo otvaraju pitanje potrebe za hitnim klimatskim akcijama, dok poplave i nepredvidivi vremenski obrasci postaju sve češći širom sveta.