Svet je pun neverovatnih činjenica i zanimljivosti koje nas svakodnevno iznenađuju. Bilo da se radi o prirodi, nauci, istoriji ili kulturi, uvek postoji nešto novo što možemo naučiti. Evo nekoliko fascinantnih činjenica koje možda niste znali:
1. Najveća pustinja na svetu nije Sahara
Iako mnogi ljudi odmah pomisle na Saharu kada se spomene pustinja, najveća pustinja na svetu je zapravo Antarktik. Pustinje nisu nužno vrele i peščane; one su sušna područja sa malo padavina. Antarktik, sa svojom ledenom površinom i izuzetno niskom količinom padavina, kvalifikuje se kao najveća pustinja na svetu.
2. Čokolada je nekada bila korišćena kao valuta
Stari Maje i Asteci koristili su kakao zrna kao oblik valute. Kakao je bio toliko vredan da su se za određeni broj zrna mogli kupiti različiti proizvodi. Takođe, čokolada je često bila rezervisana za plemstvo i obrede, što je dodatno povećavalo njen status.
3. Pčele mogu da prepoznaju ljudska lica
Pčele su poznate po svojoj važnoj ulozi u oprašivanju biljaka, ali jeste li znali da mogu da prepoznaju ljudska lica? Istraživanja su pokazala da pčele koriste obrasce i sličnosti između različitih lica kako bi ih identifikovale, što je sličan način na koji to rade i ljudi.
4. Najduži naziv mesta na svetu ima 85 slova
Najduži naziv mesta na svetu nalazi se na Novom Zelandu i ima čak 85 slova: Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu. Ovaj naziv opisuje brdo na maorskom jeziku i prevodi se kao “mesto gde Tamatea, čovek sa velikim kolenima, koji je klizao, penjao se i gutao planine, svirao flautu svojoj voljenoj”.
5. Postoji jezero u Kanadi koje menja boju
Spotted Lake, smešten u Britanskoj Kolumbiji, Kanada, poznat je po svojoj neobičnoj sposobnosti da menja boje. Ovo jezero sadrži visoke koncentracije minerala, a tokom leta voda isparava, ostavljajući za sobom raznobojne mineralne naslage koje stvaraju jedinstveni mozaik boja.
6. Japanci imaju posebnu reč za kupovinu knjiga koje nikada ne pročitaju
Japanci koriste reč “tsundoku” da opišu praksu kupovine knjiga koje nikada ne pročitaju. Ovaj fenomen je poznat mnogima koji vole knjige, ali se često nađu preopterećeni svojim književnim zalihama.
7. Mesečev mesec traje oko 29,5 dana
Lunarni mesec, ili vreme koje je potrebno Mesecu da obiđe Zemlju i prođe kroz sve svoje faze (od mladog meseca do punog meseca), traje približno 29,5 dana. Zanimljivo je da se taj period razlikuje od našeg kalendarskog meseca, koji obično traje između 30 i 31 dana.
8. Najdublje tačke na Zemlji su dublje od visine najviših planina
Marijanski rov u Tihom okeanu, najdublja tačka na Zemlji, doseže dubinu od oko 11.000 metara. Kada bismo Mount Everest, najvišu planinu na svetu, smestili u Marijanski rov, njen vrh bi još uvek bio duboko ispod nivoa mora.
9. Drveće može da “komunicira” međusobno
Istraživanja su pokazala da drveće koristi složene mreže korenja i gljivica za razmenu hranljivih materija i informacija. Ove “mreže” omogućavaju drveću da pomažu jedni drugima u borbi protiv bolesti i da optimizuju uslove za rast.
10. Postoji plaža na Havajima sa zelenim peskom
Papakolea Beach na Velikom ostrvu na Havajima je jedna od samo četiri plaže na svetu sa zelenim peskom. Zeleni pesak potiče od minerala olivina, koji se nalazi u vulkanskim stenama i daje plaži jedinstvenu boju.