Prošlonedeljno upozorenje Folksvagena o mogućim otpuštanjima i zatvaranju proizvodnih linija u Nemačkoj šokiralo je naciju, što je prvi put u 87-godišnjoj istoriji kompanije takva kriza. Najveći nemački proizvođač automobila suočava se sa rastućim troškovima, slabijom domaćom ekonomijom nakon pandemije i sve jačom konkurencijom iz Kine. Neuspeh strategije električnih vozila dodatno pogoršava situaciju.
Folksvagen je primoran da uštedi oko 10 milijardi evra u naredne tri godine, što bi moglo dovesti do velikog broja otpuštanja i zatvaranja nekoliko nemačkih proizvodnih linija.
Uticaj na nemačku ekonomiju
Folksvagenovi problemi odražavaju šire izazove nemačke ekonomije od 4,2 biliona dolara. Poremećaji u lancu snabdevanja, energetska kriza i gubitak konkurentske prednosti negativno utiču na rast. Industrijska proizvodnja je u silaznom trendu, a BDP je prošle godine smanjen za 0,3 odsto.
Problemi i mogući načini oporavka
Nevolje Folksvagena, zajedno sa negativnim vestima o drugim industrijskim gigantima kao što su BASF i Siemens, naglašavaju slabost nemačke privrede. „Ovo je simptom šire slabosti u industriji“, ističe Franciska Palmas iz Capital Economics. Pojačani populizam i nedostatak reformi otežavaju situaciju.
Novi pravci i reforme
Uprkos izazovima, Nemačka je i dalje ključna za međunarodne investicije, sa velikim najavama ulaganja u sektore kao što su biotehnologija i zelena tehnologija. Berlin je izdvojio značajna sredstva za podršku sektoru poluprovodnika.
Reforme će, međutim, morati da sačekaju do sledećih saveznih izbora 2025. godine. Prema rečima ministra finansija Kristijana Lindnera, Nemačka je „umoran čovek“ kome je potrebna „šolja dobre kafe“ u vidu strukturnih reformi kako bi ponovo postala privlačna za ulaganja.