Vlada Švajcarske ima u planu donošenje novog zakona koji bi imao za cilj da velike online platforme kao što su Google, Facebook, YouTube i Twitter budu transparentnije i da korisnicima pruže više prava.
Takve platforme imaju sve veći uticaj u javnosti, ali su trenutno su teško regulisane, navodi se u saopštenju vlade. „Sistemi koji odlučuju koji sadržaj će se prikazati kom korisniku su neprozirni“, kaže se. „Korisnici su dalje u slaboj poziciji u odnosu na kompanije koje vode ove platforme. Na primer, platforma može da blokira nalog korisnika ili da izbriše sadržaj koji oni postavljaju, a korisnici trenutno imaju malo ili nimalo prava na korišćenje.
Ministarstvo životne sredine, saobraćaja, energetike i komunikacija će stoga pripremiti nacrt zakona za konsultacije o ovom pitanju do kraja marta 2024. Tamo gde je prikladno, novi propisi će se zasnivati na onima u Zakonu o digitalnim uslugama Evropske unije, kaže vlada.
Prema saopštenju za javnost, velike platforme će morati da imaju kontaktnu tačku i pravnog zastupnika u Švajcarskoj. Korisnici čiji je sadržaj izbrisan ili čiji je nalog blokiran trebalo bi da imaju mogućnost da direktno zatraže od platforme da pregleda meru. Takođe treba da se uspostavi nezavisni švajcarski arbitražni odbor, koji će finansirati same platforme.
Da bi se povećala transparentnost, platforme će morati da naznače sve reklame kao takve i da, u slučaju ciljanih oglasa, „objavljuju glavne parametre prema kojima se reklame prikazuju“, kako bi se moglo znati ko prima koji oglas iz kojih razloga.
Konačno, korisnici bi trebalo da budu u mogućnosti da lako prijave govor mržnje, prikaze nasilja i preteće jezike platformama, od kojih se „treba da pregledaju izveštaje i obaveste korisnike o ishodu“.