Nakon što su ih sankcije Sjedinjenih Američkih Država privremeno usporile, Huawei je demonstrirao izuzetan oporavak na tržištu pametnih telefona, premaživši Apple u prodaji na početku 2024. godine. U prvih šest nedelja ove godine, kineski tehnološki gigant je zabeležio rast tržišnog učešća od čak 64% na domaćem tržištu, prevazilazeći iPhone koji je doživeo pad od 24% u istom periodu. Ovaj uspeh Huawei-a delimično je zahvaljujući velikom interesovanju za njihovu najnoviju Mate 60 seriju, koja predstavlja prvi značajan lansirani proizvod nakon sankcija.
Uvođenje Kirin 9000s čipa, unapređenje prethodnog Kirin 9000, igralo je ključnu ulogu u Huawei-jevom oporavku. Ovaj čip, koji se proizvodi u domaćoj SMIC fabrici uprkos tehnološkim ograničenjima nametnutim sankcijama, koristi naprednu 7 nm tehnologiju, što je korak unazad od TSMC-ovih 3 nm čipova koji opslužuju konkurente poput Apple-a. Međutim, uprkos tehničkim izazovima, Kirin 9000s se pokazao kao konkurentan, omogućavajući Huawei-u da svoje telefone pozicionira ispred iPhone-a na kineskom tržištu.
Pored tehničkih inovacija, Huawei se suočava sa izazovima u vezi sa nedostatkom pristupa najsavremenijoj opremi za proizvodnju, kao što su EUV litografske mašine. Međutim, uz velika ulaganja i trud, kompanija teži napretku ka još naprednijim 5 nm proizvodnim procesima koristeći starije DUV tehnologije. To pokazuje Huawei-jevu odlučnost da prevaziđe tehnološke prepreke i nastavi da bude lider na tržištu pametnih telefona.
Iako se suočava sa povećanim sankcijama, Huawei-jev povratak na vrh tržišta pametnih telefona u Kini je izuzetan primer kako tehnološke kompanije mogu prevazići geopolitička ograničenja i ponovo uspostaviti svoju tržišnu dominaciju. Ova dinamika ukazuje na to da će tržišna borba između kineskih i američkih tehnoloških firmi i dalje biti žestoka, sa promenljivim liderstvom u zavisnosti od sposobnosti kompanija da se prilagode i inoviraju u izazovnim uslovima.