Sezona je zdravstvenog osiguranja. Obavezno osnovno švajcarsko zdravstveno osiguranje se generalno može menjati samo jednom godišnje. Da biste promenili, morate obavestiti svog trenutnog provajdera do 30. novembra.
Kako funkcioniše švajcarska zdravstvena zaštita?
Osnovno zdravstveno osiguranje je obavezno u Švajcarskoj i regulisano je saveznim zakonom koji se zove LAMal. Ovaj zakon ima za cilj da obezbedi visok kvalitet zdravstvene zaštite za sve, subvencioniše one koji to ne mogu da priušte i kontrolišu troškove.
Kakva je švajcarska zdravstvena zaštita u poređenju sa drugim zemljama?
Švajcarska zdravstvena zaštita je visokog standarda, ali ima visoku cenu. U 2018, na globalnom nivou, Švajcarska je bila na drugom mestu ( 12,2% BDP-a) iza Sjedinjenih Država ( 16,9% BDP-a) po udelu nacionalnog dohotka potrošenog na zdravstvo. Prosek OECD-a bio je 8,8% .
Ko plaća zdravstvenu zaštitu u Švajcarskoj?
Troškove pokriva država putem poreza, a pojedinci preko premija zdravstvenog osiguranja.
Šta pokriva švajcarsko zdravstveno osiguranje?
Postoje dve vrste pokrivača. Prvi je osnovno obavezno osiguranje. Ovo se raspada u pokriće za bolesti i nesreće. Oni sa osiguranjem od nesrećnog slučaja kao deo svog radnog odnosa mogu da odustanu od elementa nezgode i smanje cenu.
Drugi tip je komplementarno ili dopunsko pokrivanje. Ovo je opciono i uključuje opciono pokriće za niz tretmana koji nisu pokriveni osnovnim osiguranjem. Takođe može pokriti rizike koji nisu pokriveni osnovnim polisama.
Da li je zdravstveno osiguranje obavezno?
Da.
Vi i svaki član vaše porodice morate imati svoje osnovno pokriće. Ako se ne osigurate u roku od tri meseca, kanton će za vas izabrati provajdera i provajder će vam poslati račun. Pokriće i premije su datirane unazad na početak vašeg prebivališta.
Da li su planovi osiguranja i cene isti u celoj Švajcarskoj?
Ne. Cene i planovi variraju u zavisnosti od kantona u kojem živite. To je zato što kantoni imaju različitu zdravstvenu infrastrukturu i nivoe finansiranja kantonalne vlade. Kantoni se takođe mogu podeliti na zone sa različitim premijama. Poznato je da švajcarski kantoni sa planinama imaju aktivnije i zdravije stanovnike i ponekad imaju niže premije.
Da li osnovno osiguranje pokriva sve medicinske troškove?
Ne. Naplaćuje vam se 10% troškova. Ovo može porasti na 20% u apoteci ako izaberete brendirani lek kada je dostupna jeftinija alternativa.
Neki tretmani nisu obuhvaćeni. Vlada odlučuje šta mora biti pokriveno osnovnim zdravstvenim osiguranjem.
Kako funkcioniše plaćanje medicinskih troškova?
Zavisi. Ako je vaš pružalac osiguranja uspostavio proces direktnog plaćanja sa zdravstvenim radnicima, onda će osiguravajuće društvo platiti direktno i poslati vam račun za 10% troškova. Ako takav aranžman ne postoji, od vas će se tražiti da sami platite i zatražite povrat 90% troškova od vaše osiguravajuće kompanije.
Mogu li izabrati bilo koju osiguravajuću kompaniju?
Možete izabrati bilo koju odobrenu švajcarsku kompaniju za zdravstveno osiguranje.
Mogu li promeniti davaoca osnovnog zdravstvenog osiguranja?
Da. Svako osigurano lice ima pravo da svake godine u određeno vreme promeni nosioca svog osnovnog obaveznog zdravstvenog osiguranja. Osiguravači moraju da kažu svojim članovima koje će biti premije za narednu godinu do 31. oktobra. Članovi tada imaju rok do 30. novembra da otkažu ugovor o osiguranju. Ako se postojeći ugovor ne otkaže, on se automatski nastavlja. Neki dobijaju priliku da se promene 1. jula svake godine.
Ko pruža zdravstveno osiguranje i kako da uporedim?
Federalni zavod za javno zdravstvo (OFSP) vodi registar kvalifikovanih pružalaca usluga i ima alat za upoređivanje pružalaca usluga pod nazivom Priminfo.
Šta mogu učiniti da smanjim troškove švajcarskog zdravstvenog osiguranja?
Plaćaj unapred. Većina kompanija nudi popust za ovo, obično 2% ako plaćate celu godinu unapred umesto mesečno.
Da li švajcarsko zdravstveno osiguranje uključuje spašavanje u planinama?
Zavisi od vaše politike. Ne treba pretpostaviti da jeste. Dve značajne organizacije u Švajcarskoj pružaju diskreciono pokriće za gorske službe spasavanja.
Da li se osnovno pokriće plaća za tretmane van Švajcarske?
Ne nužno.
Ako ste privremeno u inostranstvu u zemlji EU ili EFTA i predočite svoju evropsku karticu zdravstvenog osiguranja, obično ćete imati pravo na nadoknadu.
Izvan ovih zemalja hitna pomoć se nadoknađuje, međutim troškovi hospitalizacije su samo delimično pokriveni do maksimalno 90% od onoga što bi ista nega koštala u Švajcarskoj.