Pitanja Pichai-a su više od primera kako da iskoristite povratne informacije zaposlenih. Oni sadrže vredne lekcije o emocionalnoj inteligenciji.
„Voleo bih da dobijem svu vašu pomoć.“
To je ono što je izvršni direktor Google-a Sundar Pichai rekao zaposlenima na zajedničkom sastanku, a prenosi CNBC. Pichai, koji je govorio o izazovima vezanim za usporavanje ekonomije, nastavio je da traži od više od 174.000 zaposlenih u Google-u kritičke povratne informacije, kako bi im pomogao u pronalaženju oblasti za pobolјšanje fokusa i produktivnosti. Zatim je predstavio ono što je nazvao „Simplicity Sprint“, inicijativu za prikuplјanje ideja za pobolјšanje cele kompanije.
Sprint, o kojem je prvi izvestio moj kolega iz Inc. Jeff Haden, uklјučuje sledeća tri pitanja:
- Šta bi vam pomoglo da radite sa većom jasnoćom i efikasnošću kako biste služili našim korisnicima i klijentima?
- Gde treba da uklonimo prepreke da bismo brže postigli bolјe rezultate?
- Kako da eliminišemo otpad i ostanemo preduzetnički i fokusirani dok rastemo?
Ova pitanja su više nego odličan primer kako organizacije mogu da imaju koristi od povratnih informacija zaposlenih. Oni takođe drže lekciju o emocionalnoj inteligenciji, sposobnosti razumevanja i upravlјanja emocijama. Hajde da analiziramo šta ova pitanja čini tako sjajnim i šta vi i vaše preduzeće možete da naučite od njih.
Kako da se nosite sa kritikom
Kao pojedinci, emocionalno smo vezani za naš posao. Naravno, svi kažemo da želimo da rastemo i unapređujemo se, ali kada nam lјudi kažu kako, mi stvari shvatamo lično. „Kako se usuđuju da me kritikuju!“, mislimo se u sebi.
Slične probleme vidimo i na organizacionom nivou. Čelnici kompanija kažu da cene transparentnost i poštenje, ali većina njih laže. U mnogim slučajevima, kompanije se zadovolјavaju da jednostavno rade stvari na način na koji su ih uvek radile, jer je to put najmanjeg otpora.
Ali kritičke povratne informacije su poput nebrušenog dijamanta: ružan je. Ali istrenirano oko zna da je rezanjem i poliranjem taj dijamant izuzetno vredan. Kada pojedinci i organizacije gledaju na kritiku kroz ovo sočivo, mogu da imaju velike koristi.
I to nas vraća na Pichai-eva tri pitanja. Oni su odlični iz (najmanje) tri razloga, a to su:
Oni su uokvireni kao konstruktivni, umesto kritični
Na prvi pogled, Pichai-eva pitanja ni ne liče na poziv na kritiku. Ona su uokvirena jednostavno kao „zajednički rad“ na pronalaženju oblasti za pobolјšanje. Ovo je od pomoći jer sve organizacije, a i mi, imamo slepe tačke. Imamo procese i navike koje treba promeniti.
Međutim, postavlјajući ton kao konstruktivan umesto kritičan, Pichai pomaže da se svi stave u isti tim, u potrazi za jednim cilјem. Ideja nije da se upire prstom ili okrivlјuje; namera je da se pobolјša.
Oni su specifični
Tražiti povratne informacije je jedno, a dobiti povratne informacije koje su vam potrebne je drugo.
U knjizi Thanks for the Feedback: The Science and Art of Receiving Feedback Well, koautori Sheila Heen i Douglas Stone savetuju da ne koristite nejasna pitanja poput „Da li imate povratne informacije o tome kako možemo da se pobolјšamo?“
Umesto toga, morate da suzite fokus. Na primer, posle prezentacije, zaposleni može da zamoli saigrača, menadžera ili čak direktnog izveštača da navede jednu stvar koju su mogli da urade da tu prezentaciju pobolјšaju.
Pitanja Pichai-a koriste ograničenja da urade istu stvar za zaposlene u Google-u. Pitanja se ne odnose samo na to kako da se učini bolјe, na koja bi zaposleni mogli brzo da odgovore sa njihovim kućnim lјubimcima. Umesto toga, oni su konstruisani na način koji poziva na pažlјive, promišlјene odgovore – vrstu koja će pružiti konkretne informacije koje mogu da pomognu u informisanju o promenama u stvarnom svetu.
Oni koriste Ikea efekat
Termin „Ikea efekat“ se prvi put pojavio u istraživačkom radu koji je objavila poslovna škola Harvard, a koja ga je definisala na sledeći način: „Kada lјudi prožmu proizvode njihovim sopstvenim radom, njihov trud može da poveća njihovu vrednost“.
Drugim rečima, kada sami gradite nešto, to više cenite.
Pitanja Pichai-a koriste Ikea efekat, ne samo zato što promovišu razmišlјanje orijentisano na rešenja, već zato što zaposlenima nude priliku da učestvuju u kreiranju tih rešenja. I na isti način na koji kupci vrednuju Ikea nameštaj koji sami prave, zaposleni u Google-u će više kupovati rešenja koja su im zapravo pomogla u kreiranju.
Dakle, dok se vi i vaše preduzeće krećete kroz trenutne ekonomske izazove, zapamtite ovu lekciju iz tri pitanja Google-a i Sundar Pichai-a. Tretirajte kritičke povratne informacije kao poklon, tako što ćete:
- Pozivati na povratne informacije na način koji je konstruktivan
- Postavlјati konkretna pitanja
- Koristiti Ikea efekat
Ako to učinite, koristićete emocionalnu inteligenciju da transformišete povratnu informaciju koju dobijete iz sirovog, ružnog kamena u brušeni i uglačani dijamant koji sija – dijamant koji vam može spasiti posao.