Problemi sa snom mogu biti frustrirajući, a mnogi ljudi se suočavaju sa situacijom da leže u krevetu, pokušavajući da zaspe, ali im to ne polazi za rukom. Stručnjaci za spavanje ističu da postoji jedna stvar koju nikako ne biste trebali raditi u takvim trenucima – ostajanje u krevetu duži vremenski period.
Zašto je loše ostajati u krevetu budan?
Prema mišljenju stručnjaka, ostajanje budan u krevetu može dovesti do toga da vaš mozak poveže krevet sa nesanicom, što može otežati uspavljivanje u budućnosti. Kada ležite u krevetu, a ne možete zaspati, mozak postaje sve aktivniji, stvarajući začarani krug nesanice. Zbog toga se preporučuje da, ukoliko ne možete zaspati nakon 20-30 minuta, ustanete iz kreveta i radite nešto opuštajuće dok se ne osetite pospano.
Aktivnosti koje mogu pomoći da se opustite uključuju čitanje knjige, slušanje smirujuće muzike ili meditaciju. Ključno je izbegavati ekrane telefona, računara ili televizora, jer plava svetlost koju oni emituju može dodatno ometati proizvodnju melatonina, hormona koji je ključan za san.

Pravilne navike za bolji san
Pored izbegavanja dužeg ostajanja budnim u krevetu, stručnjaci preporučuju usvajanje zdravih navika koje mogu poboljšati kvalitet sna. To uključuje održavanje redovnog rasporeda spavanja, izbegavanje teških obroka i kofeina pred spavanje, kao i stvaranje mirne i udobne atmosfere u spavaćoj sobi.
Jedan od ključnih saveta je da krevet koristite isključivo za spavanje i odmor, kako bi vaš mozak povezao krevet sa tim aktivnostima. Na taj način, kada legnete u krevet, vaš organizam automatski prelazi u režim spavanja.
Zaključak
Ako se suočavate sa nesanicom, nemojte ostajati budni u krevetu. Umesto toga, ustanite i radite nešto opuštajuće dok ne postanete pospani. Usvajanjem zdravih navika za spavanje, možete poboljšati kvalitet sna i osigurati da vaš krevet ostane mesto za odmor i opuštanje.